Investigation of impact behavior of the nano-scaled particle filled hybrid composite plates
Nano katkılı hibrit kompozit plakaların darbe davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 577824
  2. Yazar: NURETTİN FURKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, grafen nanoparçacıkların (GnPs) cam, aramid, bazalt ve karbon fiber takviyeli hibrit / hibrit olmayan kompozitlerin mekanik (gerilme ve eğilme) ve düşük hız etkisi (LVI) özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Farklı GnPs ağırlık muhtevasında (ağırlıkça %0, 0.1, 0.25 ve 0.5) GnP parçacıkları ile epoksi karışımı yüksek hızlı mekanik karıştırıcı vasıtasıyla karıştırıldı ve farklı tabaka dizilimleri için elyaf kumaşlara GnP katılmış reçine karışımı uygulandı. El yatırması ve vakum destekli el yatırması yöntemi kullanılarak kompozit plakaların üretimleri gerçekleştirildi. Darbe testleri, 30J darbe enerjisi için bir ağırlık düşürmeli darbe makinesi kullanılarak yapıldı ve yük / yer değiştirme/ zaman diyagramları oluşturuldu ve incelendi. Düşük hızlı darbe testlerinden sonra kompozit numunelerin hasar özellikleri karakterize edildi ve GnP ağırlık oranlarına göre karşılaştırıldı. Bu şekilde, GnP'lerin modifikasyonu ve cam / aramid, cam / bazalt, cam / karbon fiber hibridizasyonunun birleşik etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, GnP partiküllerinin belirli konsantrasyonlarda dahil edilmesinin, fiber takviyeli hibrit / hibrit olmayan kompozitlerin darbe direncini ve mekanik özelliklerini önemli ölçüde etkilediğini gösterdi. Bununla birlikte, epoksi reçinesi içine aşırı GnPs partikül ilavesi, partikülden matris reçineye yük transferini azaltan partikül topaklanmasının bir sonucu olarak mekanik ve darbe özelliklerinde bir azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the ability of graphene nanoplatelets (GnPs) inclusion effects on mechanical (tensile and flexural) and low-velocity impact (LVI) characteristics of glass, aramid, basalt and carbon fiber reinforced hybrid/non-hybrid composites. A high speed of mechanical stirrer was used for mixing of epoxy with GnPs particles at different GnPs weight contents (0, 0.1, 0.25, and 0.5 wt %), and the mixture of the GnPs enriched resin was applied to the fiber fabrics for different lay-up conditions by using the hand-layup and vacuum assisted hand lay-up method. Impact tests were performed by using a drop weight impact machine at the impact energy of 30J, and load to time/displacement history responses were evaluated and reported. Damage characteristics of the composite samples after the low-velocity impact tests were characterized and compared according to GnPs contents. In this way, the combined effects of GnPs loading and glass/aramid, glass/basalt, glass/carbon fiber hybridizations were investigated in detail. Results showed from this study that incorporation of GnPs particles at the certain concentrations significantly affected the impact resistance and mechanical properties of fiber reinforced hybrid/non-hybrid composites. However, excessive GnPs particle addition into the epoxy resin caused a reduction in mechanical and impact properties as a result of particle agglomeration with reducing load transferring from particle to matrix resin.