Yas ve kayıp yaşayan bireylerde öfke yönetimi stratejilerinin psikolojik iyi oluşla ilişkisi
The relationship between anger management strategies and psychological well-being in individuals experiencing grief and loss
- Tez No: 1015976
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN CEM ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yas sürecinde bulunan bireylerin öfke yönetimi stratejileri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, çeşitli yaş, eğitim ve sosyo-demografik özelliklere sahip yas sürecindeki 353 yetişkin birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Teksas Düzeltilmiş Yas Ölçeği”ve“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”kullanılmış ve Araştırmada kullanılan envanterlerden elde edilen veriler IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Regresyon analizi sonuçları, kontrol altına alınmış öfkenin psikolojik iyi oluşu pozitif yönde; içte tutulan öfkenin ise negatif yönde yordadığını göstermiştir. Korelasyon analizlerinde ise psikolojik iyi oluş ile sürekli öfke, içte tutulan öfke ve dışa vurulan öfke arasında düşük düzeyde, negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between anger management strategies and psychological well-being among individuals experiencing grief. The research was conducted using a quantitative relational survey model. The study group consisted of 353 adult individuals in the grieving process with diverse age, educational, and socio-demographic characteristics. Data were collected using the Psychological Well-Being Scale, the Texas Revised Inventory of Grief, and the Trait Anger and Anger Expression Scale. The data obtained from these instruments were analyzed using the IBM SPSS software package. According to the findings, regression analysis results indicated that controlled anger positively predicted psychological well-being, whereas suppressed anger negatively predicted it. Correlation analyses also revealed low-level but significant negative relationships between psychological well-being and trait anger, suppressed anger, and expressed anger.