A hydrofeminist analysis of Meghan Hunter's The End We Start From and its film adaptation
Meghan Hunter'ın Sondan Sona romanının ve film uyarlamasının hidrofeminist bir analizi
- Tez No: 1015977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Meghan Hunter'ın söz konusu romanını ve film uyarlamasını hidrofeminizm kuramsal çerçevesiyle incelemektedir. Astrida Neimanis tarafından 2012 yılında ortaya konan hidrofeminizm, su kavramı etrafında feminist teori ile materyalist felsefeyi birleştiren disiplinlerarası bir yaklaşımdır. Bu tez, hidrofeminizm kuramına dayanarak karşılaştırmalı analiz ve tematik yakın okuma yöntemlerini içeren nitel bir yaklaşım benimsemekte ve suyun yalnızca edilgen bir çevresel unsur olarak değil, hem bedensel hem de ekolojik dönüşümleri yönlendiren etkin bir özne olarak nasıl işlediğini incelemektedir. Bu bağlamda, anne bedenine ait bedensel sıvılar ve bu sıvıların selin dinamikleriyle kurduğu etkileşim özel olarak ele alınmaktadır. Çalışma, hem romanın hem de film uyarlamasının su elementine etkin bir öznelik atfettiğini ve bu doğrultuda anne bedenindeki akışkan dönüşümler ile selin hareketlerini karşılıklı olarak kurucu süreçler olarak ilişkilendiren bir hidrofeminist çerçeve oluşturduğunu ileri sürmektedir. Bu yaklaşım, söz konusu akışkan dinamiklerin yalnızca biyolojik ya da çevresel olguların ötesine geçerek beden, sulu ortam ve özne arasındaki ilişkileri yeniden tanımlayan dönüştürücü güçler olarak işlediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study conducts an analysis of Meghan Hunter's novel The End We Start From (2017) alongside its 2023 cinematic adaptation by using the theoretical lens of hydrofeminism. Originating from Astrida Neimanis' 2012 conceptualization, hydrofeminism represents an interdisciplinary methodology that integrates feminist theoretical perspectives with materialist philosophy, centred on the notion of water. Grounded in Astrida Neimanis' concept of hydofeminism, the thesis employs a qualitative approach involving comparative analysis and detailed thematic close readings to investigate how water functions not simply as a passive environmental element but as an active agent driving both corporeal and ecological transformations. Special focus is placed on the maternal body's bodily fluids and their interaction with the flood's dynamics. The study contends that both the novel and its film adaptation assign agency to nonhuman elements, thereby constructing a hydofeminist framework wherein the fluidic transformations of the maternal body and the flood's movements are co-constitutive processes. This approach reveals that these fluid dynamics transcend purely biological or environmental phenomena by operating instead as transformative forces that redefine the interrelations among the body, the watery environment, and subjectivity.