Yönelim etkisi içeren ve yönelim etkisi içermeyen deprem kayıtlarının betonarme binaların performansına etkisi
Effects of forward directivity of strong ground motions on structural behavior
- Tez No: 1015981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Zaman tanım alanında analiz yöntemi, yapı davranışını gerçeğe en yakın şekilde bizlere sunan ve en güvenilir bir şekilde analiz yapan yöntem olarak kabul edilmektedir. Fakat zaman tanım alanında analiz yöntemi ile hesap yapılırken kullanılan deprem ivme kayıtları sonuçları doğrudan etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığında güvenilir yöntem olarak nitelendirdiğimiz zaman tanım alanında analiz hesap yönteminin kullanılmasında seçilecek deprem ivme kayıtlarının önemi doğru ve güvenilir sonuçlar almamızda etkili bir faktördür. Bu çalışma kapsamında orta katlı tipik bir yapının SAP2000 programında zaman tanım alanında analizi yapılmıştır. Betonarme yapılar, düzenli olmayan geometrileri ve kullanılan malzemelerin doğrusal olmayan davranışları sebebiyle çoğunlukla doğrusal olmayan davranış sergilemektedir. Bu sebeple çalışmada kullanılacak yapının zaman tanım alanında doğrusal olmayan yöntem ile analizi yapılmıştır. Analizlerde kullanılan deprem ivme kayıtları deprem büyüklüğü, kayıt yeri ile fay yüzey kırığı arasındaki mesafe, zemin sınıfı, yönelim etkisi gibi parametreler ile birlikte gruplandırılmıştır. Analiz sonuçlarında kat yer değiştirmeleri, taban kesme kuvvetleri, eğilme momentleri gibi değerler karşılaştırılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda depremlerin yönelim etkisi içermesi durumunda yapıda oluşan zorların arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The analysis method in the time domain is accepted as the method that presents the building behavior in the closest way to reality and makes the analysis in the most reliable way. However, the earthquake acceleration records used when calculating with the analysis method in the time history directly affect the results. From this point of view, the importance of the earthquake acceleration records to be selected in the use of the analysis calculation method in the domain of definition, which we describe as a reliable method, is an effective factor in obtaining accurate and reliable results. Within the scope of this study, a typical mid-rise building was analyzed in the SAP2000 program in the time domain. Reinforced concrete structures mostly exhibit nonlinear behavior due to their irregular geometry and nonlinear behavior of the materials used. For this reason, the analysis of the structure to be used in the study was carried out in the time domain with a non-linear method. The earthquake acceleration records used in the analyzes were grouped together with parameters such as earthquake magnitude, distance between the recording location and the fault surface rupture, soil class, orientation effect. In the analysis results, values such as floor displacements, base shear forces, bending moments were compared. As a result of the evaluations, it was concluded that the force formed in the structure increases in case the earthquakes contain the orientation effect.