Kadınların çelişik duygulu cinsiyetçilik düzeyleri ile psikolojik şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişkide romantik aşk mitlerinin aracılık rolü
The mediating role of romantic love myths in the relationship between women's ambivalent sexism and their attitudes toward psychological violence
  1. Tez No: 1015980
  2. Yazar: ÖZGE BURCU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ATALAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Romantik ilişkiler iletişim yoluyla kurulmakta, devam etmekte ya da sonlanmaktadır. Bireyler ilişkilerinin seyrinin nasıl olacağına yönelik kararlar alırken bu evrede kültürel faktörler, ilişkiye yönelik romantik aşk mitleri, cinsiyetçi tutumlar, ilişki içinde yaşanan şiddet vb. olumsuz tutumlar gibi pek çok faktör rol oynamaktadır. Bu doğrultuda bireylerin bulundukları kültür ile bağlı olarak oluşturduğu cinsiyetçi tutumları ve ilişkiye yönelik inançları şiddet gibi olumsuz davranışları normal ya da kabul edilebilir düzeye getirmektedir. Kadınların psikolojik şiddeti algılamaları fiziksel şiddet kadar kolay olmamaktadır. Bu nedenle psikolojik şiddet algısının incelenmesi, kadınların hangi durumlarda psikolojik şiddeti normal olarak kabul ettiği ya da psikolojik şiddeti fark etmediği durumların araştırılması önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı, kadınların psikolojik şiddet algısı ile çelişik duygulu cinsiyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin ve bu ilişkiye romantik aşk mitlerinin aracılık edip etmediğinin incelenmesidir. Araştırmaya toplam 314 kadın gönüllü olarak katılım sağlamış ve çevrimiçi form ile veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği, Üniversite Öğrencilerinde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği ve Romantik Aşk Mitleri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Öncelikli olarak değişkenler arası ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Çelişik duygulu cinsiyetçilik ile psikolojik şiddet algısı arasındaki ilişkiye romantik aşk mitlerinin aracılık rolünün incelenmesi amacıyla Hayes Process Model 4 kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular çerçevesinde hem düşmanca cinsiyetçilik hem de korumacı cinsiyetçilik tutumlarının, kadınların psikolojik şiddeti algılamasında olumsuz rol oynadığı ve şiddeti görmelerini zorlaştırdığı bulunmuştur. Benzer biçimde romantik aşk mitlerine yönelik güçlü inançların varlığının da psikolojik şiddetin normalleşmesinde katkıda bulunduğu elde edilen bulgular arasındadır. Psikolojik şiddet algısı boyutlarıyla romantik aşk mitlerinin bazı alt boyutlarının arasında ilişki gösterilmiştir. Son olarak, şiddet algısı ve cinsiyetçi tutumlar arasında aşk mitlerine yönelik inanç düzeyinin kısmi aracı rolü incelenmiştir. Buna göre aşkta idealize etme ve aşkın istismarı korumacı cinsiyetçilik ve şiddeti algılama düzeyi hem de düşmanca cinsiyetçilik ve şiddeti algılama arasında kısmi aracı roldedir. Sonuç olarak kadınların şiddeti ve özellikle psikolojik şiddeti anlamlandırmaları yalnızca şiddet davranışlarının varlığı ile değil bu davranışları anlamlandırmalarını şekillendiren cinsiyetçi tutumlar ve romantik aşk mitleri ile yakından ilişkili olarak görülmüş ve bulgularla desteklenmiştir. Bu bulgular, psikolojik şiddete yönelik çalışmalar içinde toplumsal rollerin ve romantik aşk mitlerinin ele alınması gerektiğini vurgulamakta ve önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Romantic relationships are formed, sustained, and dissolved through communication. When individuals make decisions about the course of their relationships, many factors play a role at this stage, such as cultural factors, romantic myths about love, sexist attitudes, and negative attitudes such as violence experienced within the relationship. In this regard, the sexist attitudes and beliefs about relationships that individuals form based on their culture normalize or make acceptable negative behaviors such as violence. It is not as easy for women to perceive psychological violence as it is physical violence. Therefore, it is important to examine the perception of psychological violence and to investigate the circumstances under which women accept psychological violence as normal or fail to recognize it. The purpose of the study is to examine the relationship between women's perception of psychological violence and their levels of ambivalent sexism, and whether romantic love myths mediate this relationship. A total of 314 women volunteered to participate in the study, and data were collected using an online form. The Demographic Information Form, Informed Consent Form, Ambivalent Sexism Scale, Attitudes Toward Violence Scale for University Students, and Romantic Love Myths Scale were used in the study. Data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. First, the relationship between variables was examined using Pearson correlation analysis. Hayes Process Model 4 was used to examine the mediating role of romantic love myths in the relationship between ambivalent sexism and the perception of psychological violence. Within the scope of the research findings, it was found that both hostile sexism and protective sexism attitudes play a negative role in women's perception of psychological violence and make it difficult for them to recognize violence. Similarly, the existence of strong beliefs in romantic love myths was also found to contribute to the normalization of psychological violence. A relationship was found between the dimensions of psychological violence perception and some sub-dimensions of romantic love myths. Finally, the partial mediating role of the level of belief in love myths between the perception of violence and sexist attitudes was examined. According to this, idealization in love and the abuse of love play a partial mediating role between protective sexism and the level of perception of violence, as well as hostile sexism and the perception of violence. In conclusion, women's understanding of violence, and psychological violence in particular, was found to be closely related not only to the presence of violent behaviors but also to the sexist attitudes and romantic love myths that shape their understanding of these behaviors, and this was supported by the findings. These findings emphasize the importance of addressing social roles and romantic love myths in studies on psychological violence.