The effect of near-fault directivity on seismic collapse risk of high-voltage transmission towers
Yakın saha depremleri yönelim etkisinin yüksek gerilim hatlarındaki direklerin sismik göçme riskine etkisi
  1. Tez No: 846248
  2. Yazar: UTKU CAN AYDOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yönelim etkisinin yer hareketi kayıtlarında yüksek genlikli itkilere sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu faya yakın konumlandırılmış yapıların sismik göçme riskini artırabilmektedir. Bu çalışma, yakın saha depremleri yönelim etkisinin yüksek gerilimli nakil hatları direklerinin sismik göçme riskine etkisini doğrusal olmayan dinamik analizler ile hesaplamayı hedeflemektedir. Geliştirilen direk modelleri yapısal göçme ile sonuçlanacak yapısal kapasite ve rijitlikteki azalmayı dinamik davranışa yansıtabilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan yüksek gerilim hattı direk modellerinin doğrusal olmayan dinamik analizleri yakın saha depremleri yönelim etkisini içeren ve içermeyen kuvvetli yer hareketi kayıtlarından oluşan iki ayrı veri tabanı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forward directivity may cause large velocity pulses in ground motion time histories that are damaging to structures at sites close to faults, potentially increasing their seismic collapse risk. This study quantifies the effects of forward directivity on collapse risk through nonlinear dynamic analysis of high-voltage transmission tower models that are capable of capturing the key aspects of strength and stiffness degradation associated with structural collapse. The nonlinear dynamic analysis is carried out based on a suite of high-voltage transmission tower models that are subjected to databases of near-fault and far-field ground motions.