Gastronomi turizminin gelişimine yerel halkın katılımına yönelik tutumları ile turizm gelişimine verilen destek arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between local residents' attitudes toward participation in the development of gastronomy tourism and their support for tourism development
- Tez No: 1015983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Gastronomi turizmi, destinasyonların yerel mutfak kültürünü, geleneksel üretim pratiklerini ve kültürel mirasını turizm faaliyetiyle bütünleştirerek sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan önemli bir turizm türü olarak öne çıkmaktadır. Yerel halk, gastronomi turizminin gelişim sürecinde yalnızca turizm faaliyetlerinden etkilenen bir unsur değil, aynı zamanda bu sürecin planlanması, uygulanması ve sürdürülebilirliğinde temel paydaşlardan biridir. Bu bağlamda gastronomi turizminin başarılı ve sürdürülebilir biçimde gelişebilmesi, yerel halkın katılımına yönelik tutumları ve turizmin gelişimine verdiği destek ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, Malatya'nın Arapgir ilçesinde yaşayan yerel halkın gastronomi turizminin gelişimine katılımına yönelik tutumları ile turizmin gelişmesine verilen destek arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, gastronomik açıdan zengin bir kültürel mirasa sahip olan Arapgir ilçesinin gastronomi turizmi potansiyelini yerel halk perspektifinden değerlendirmeyi ve bu doğrultuda turizmin sürdürülebilir gelişimine yönelik çıkarımlar sunmayı hedeflemektedir. Araştırma nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş olup veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Arapgir ilçesinde yaşayan yerel halk oluşturmakta; örnekleme yöntemi olarak zaman, maliyet ve ulaşılabilirlik kısıtları nedeniyle kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda toplam 430 katılımcıdan elde edilen veriler güvenilirlik analizi, geçerlik ve keşfedici faktör analizi ile basit doğrusal regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, araştırmada kullanılan ölçeklerin yüksek düzeyde güvenilir ve geçerli olduğunu göstermektedir. Regresyon analizi bulgularına göre, gastronomi turizminin gelişimine yerel halkın katılımına yönelik tutumların, turizmin gelişmesine verilen desteği pozitif ve anlamlı biçimde etkilediği belirlenmiştir. Bu sonuç, yerel halkın gastronomi turizmine yönelik olumlu tutumlarının artmasının, turizmin gelişimine verilen desteği de güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları, Arapgir ilçesinde gastronomi turizminin sürdürülebilir biçimde geliştirilebilmesi için yerel halkın sürece aktif biçimde dâhil edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda araştırmanın, gastronomi turizmi literatürüne yerel halk katılımı perspektifinden katkı sağladığı ve elde edilen bulguların benzer gastronomi destinasyonları için yol gösterici nitelikte olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism has emerged as an important type of tourism that contributes to sustainable development by integrating local culinary culture, traditional production practices, and cultural heritage into tourism activities. Local communities are not merely groups affected by tourism development; rather, they constitute one of the key stakeholders in the planning, implementation, and sustainability of gastronomy tourism. In this context, the successful and sustainable development of gastronomy tourism is closely associated with local residents' attitudes toward participation in tourism development and their support for tourism growth. The purpose of this study is to examine the relationship between local residents' attitudes toward participation in the development of gastronomy tourism and their support for tourism development in the district of Arapgir, Malatya. The study aims to evaluate the gastronomy tourism potential of Arapgir, which possesses a rich culinary and cultural heritage, from the perspective of local residents and to provide implications for the sustainable development of tourism. This research adopts a quantitative research approach, and data were collected through a questionnaire survey. The population of the study consists of local residents living in the district of Arapgir. Due to time, cost, and accessibility constraints, convenience sampling was employed, and data were obtained from a total of 430 participants. The collected data were analyzed using reliability analysis, validity and exploratory factor analysis, and simple linear regression analysis. The results of the analyses indicate that the measurement scales used in the study are highly reliable and valid. The findings of the regression analysis reveal that local residents' attitudes toward participation in the development of gastronomy tourism have a positive and significant effect on their support for tourism development. This result demonstrates that as local residents' positive attitudes toward gastronomy tourism increase, their support for tourism development also strengthens. The findings of the study emphasize the importance of actively involving local residents in the process of developing gastronomy tourism in Arapgir. In this regard, the study contributes to the gastronomy tourism literature by adopting a local community participation perspective and suggests that the findings may serve as a guiding reference for similar gastronomy destinations.