Musavver Terakki (Dokuzuncu Sene) İnceleme-Tahlili Dizin-Seçilmiş Metinler
Musavver Terakki (Dokuzuncu Sene) İnceleme-Tahlili Dizin-Seçilmiş Metinler
  1. Tez No: 1015985
  2. Yazar: HANİFE NUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti'nde yayın ve basın faaliyetleri 1800'lü yıllarda görülmeye başlanmıştır. İlk örneklerinin hemen ardından ise çeşitliliğin arttığı bir döneme hızla giriş yapılmıştır. Ülkenin sosyal ve siyasal şartları, dönemin gazetecilik-dergicilik faaliyetlerini yakından etkilemiş ve basın organları yer verdikleri konularda daha dikkatli bir politika izlemeye mecbur kalmıştır. Ülke genelinde birtakım kısıtlamaların, yasakların ve denetimlerin görülmekte olduğu bu dönemde, 1897-1909 yılları arasında Musavver Terakki adlı bir dergi yayımlanır. 11 yıl boyunca yayım hayatında kalan bu derginin imtiyaz sahibi Kirkor Faik'tir ve yönetimin basın üzerinde kurduğu baskılara rağmen bu kadar süre varlığını devam ettirebilmiştir. Çalışmamız, Musavver Terakki dergisinin, Miladi 19 Nisan 1906 - 1 Eylül 1907 tarihleri arasında yayımlanmış olan dokuzuncu senesini kapsamaktadır. Dokuzuncu sene yayımı içerisinde“1-23”+“1-48”olmak üzere toplamda 71 sayı incelenmiştir.“Musavver Terakki'nin Dokuzuncu Sene”si çalışmamız yapılırken 3 bölüm altında değerlendirilme yapılmıştır.“Birinci Bölüm”,“İnceleme”bölümüdür ve derginin kimlik bilgileri, yayın politikası, şekil özellikleri, muhteva özellikleri, yazar kadrosu incelemesi yapılmıştır.“İkinci Bölüm”,“Tahlîli Dizin”bölümüdür ve derginin sayılarına göre sistematik, alfabetik ve konularına göre dizini yapılmıştır. Son olarak“Üçüncü Bölüm”olan“Seçilmiş Metinler”başlıklı bölümde ise, dergi içerisinde yer alan farklı konulardan seçilen metinlerin Osmanlı Türkçesi'nden Latin harflerine aktarımı yapılmış ve ilgililere fikir vermesi için çalışmanın son bölümüne eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Publishing and press activities in the Ottoman Empire began in the 1800s. Immediately following these first examples, a period of increasing diversity began. The social and political conditions of the country closely influenced the journalistic and magazine activities of the time, forcing press organs to adopt a more cautious policy regarding the topics they covered. During this period, marked by various restrictions, prohibitions, and controls throughout the country, a magazine called Musavver Terakki was published between 1897 and 1909. This magazine, which remained in publication for 11 years, was owned by Kirkor Faik and managed to survive for this long despite the pressures exerted by the government on the press. Our study covers the ninth year of publication of Musavver Terakki, from April 19, 1906, to September 1, 1907. A total of 71 issues (1-23 and 1-48) from this ninth year of publication have been examined Our study on“The Ninth Year of Musavver Terakki”was conducted under three sections. The first section,“Analysis,”examines the journal's identity, publication policy, format, content, and authorship. The second section,“Analytical Index,”provides a systematic, alphabetical, and thematic index of the journal's issues. Finally, the third section,“Selected Texts,”contains transcriptions of selected texts from the journal on various topics, originally written in Ottoman Turkish and transcribed into Latin script. These transcriptions are included in the final section of the study to provide valuable insights for the reader.