'Musavver Eczacı Nevsali' ne göre (Hicri 1330-Rumi 1328/ M. 1912) Osmanlı eczacılığı
  1. Tez No: 37689
  2. Yazar: VİLDAN ÖZKAN GÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ondokuzımcu yüzyıl sonuyla yirminci yüzyıl başlarında aiyasal ve sosyal açıdan değişim geçirmekte olan Osmanlı TUr- kiyesi'nde hemen her kesim yenilikçi hareketler içindedir. Türk eczacıları da, ağırlığını levantenierin ve gayri¬ müslimlerin elinde tuttuğu mesleki ve ticari etkinliklerden rahatsızdırlar. Cemiyetlerin toplantı gündemleri ı meslekî ya¬ yınların ana konuları sürekli olarak,“yerli müstahzaratcılı¬ ğı”ve“millî eczacılığı”işlemektedir. Bu fikir ortamında hazırladığı“Musavver ”Eczacı Nevsa- li“ ile Nail Halid Bey de, bir anlamda bu ana fikrin kavgası¬ nı vermektedir: ilkönce, Türk eczacıları birbirlerini tanıma¬ lıdırlar. »Dayanışma ve iletişimin bilincine varmalıdırlar.Son¬ ra da, bilimsel çağdaşlığa erişip kendi ayakları üzerinde di¬ kilmeli ve mesleklerini bir çeşit kapitülasyondan kurtarmalı¬ dırlar. ”îlk Türk eczacı yıllığı“ hüviyetinin haklı sahibi olan ”Musavver Eczacı H!evsâli"nin asıl doğum sebebi budur..
Özet (Çeviri)
20- 87 - SUMMARY The end of the 19 century and the begining of the 20 were marked by considerable changes in the political and social life of the Ottoman State* Turkish pharmacists vere rivalled by their foreign counterparts. This first“Pharmacist1 s Yearbook”was compiled by Nail Halid Bey to create a cooperation and solidarity among Turkish phar macists in the country and encourage domestic production of medicines. His work also provides legal and technical information related to the practice of pharmacology.