Farklı döner ses bobinli eyleyici topolojilerinin modellenmesi, tasarımı, karşılaştırılması ve deneysel olarak gerçekleştirilmesi
Modelling, design, comparison and experimental implementation of different rotary voice coil actuator topologies
- Tez No: 1015988
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Döner ses bobinli eyleyiciler (DSBE), doğrusal ses bobini prensibine benzer bir elektromanyetik itme kuvveti üreten, ancak dairesel hareket gerçekleştiren hassas konumlandırma elemanlarıdır. Bu eyleyiciler, sabit mıknatıs ve elektromanyetik bobin arasındaki etkileşimle dönme momenti oluşturur. Mekanik yapısında genellikle düşük ataletli rotor, elastik geri dönüş mekanizması ve yüksek hassasiyetli yataklama sistemleri bulunur. Bu sayede kısa tepki süresi, yüksek dinamik performans ve pozisyonlama doğruluğu elde edilir. DSBE optik sistemlerde, disk sürücülerinde, uzaktan algılama sistemlerinde, uzay uygulamalarında, mikro cerrahi alanında vb. birçok alanda kullanılmaktadır. Geleneksel motorlara kıyasla redüktörsüz yapı sayesinde sıfır boşluk ve düşük sürtünme avantajı sunar. Ayrıca, kontrol edilebilir moment üretimi sayesinde gelişmiş servo kontrol algoritmalarıyla uyumlu çalışır. Bununla birlikte, sınırlı dönme açısı ve ısıl kayıplara karşı hassasiyet, bu sistemlerin başlıca kısıtları arasındadır. Sonuç olarak, döner ses bobini eyleyiciler, sınırlı dönüş isteyen uygulamalarda yüksek hassasiyet, düşük atalet ve hızlı tepki gerektiren uygulamalar için etkili bir elektromekanik çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rotary Voice Coil Actuators (RVCA) are precision positioning devices that generate an electromagnetic force similar to the linear voice coil principle but produce rotational motion instead. These actuators generate torque through the interaction between permanent magnet and electromagnetic coil. Their mechanical structure typically includes a low-inertia rotor, an elastic return mechanism, and high-precision bearing systems. As a result, RVCA systems achieve short response times, high dynamic performance, and excellent positioning accuracy. RVCAs are widely used in optical systems, disk drives, remote sensing devices, space applications, and microsurgical instruments. Compared to conventional motors, their gearless structure provides zero backlash and low friction benefits. Furthermore, ability to generate controllable torque allows them to operate compatibly with advanced servo control algorithms. However, their limited angular range and sensitivity to thermal losses remain the primary constraints of these systems. In conclusion, rotary voice coil actuators offer an effective electromechanical solution for applications requiring high precision, low inertia, and rapid response in limited rotation applications.