Fonksiyonel dalga şekillerine sahip çelik kesme paneli performanslarının parametrik olarak incelenmesi
Parametric performance examination of steel plate shear wall with wavy functional corrugations
- Tez No: 1015987
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
Özet
Literatürde tek yönde çeşitli yöntemlerle (trapezoidal, sinusoidal, üç noktalı) bükülmüş çelik perde duvarları üzerine yapılmış çalışmalar tek yönde bükülmüş çelik perde duvarı formlarının genel performansta ve düzlem dışı burkulmada pozitif değişiklikler yaratabildiğini göstermektedir. Yalnız çift yönde bu uygulamaların yapıldığı ve performans değerlerinin elde edildiği kayda değer bir çalışma bulunmaması konunun ele alınması için motivasyon kaynağı olmuştur. Bu tez çalışmasında iki yönden trigonometrik dalga fonksiyonları ile periyodik olarak bükülmüş çelik perde duvarlarının dalga amplitüdü, dalga şekillerinin uzunluğu, (dalga boyu) ve diğer çelik panel değişenlerinin çelik perde duvarının mekanik performansında yarattığı etkiler incelenmiştir. Panellerin bükümleri sırasıyla X yönünde, Y yönünde ve iki durumun senkronize olduğu XY yönünde tasarlanmış, bu durumların her biri için kademeli dalga amplitüdü ve dalga boyu değişiklikleri yapılarak modeller kesme kuvveti altında sonlu eleman analizine tabi tutulmuştur. Çalışmada tasarlanmış çelik duvarlar quasi-statik yöntemle periyodik kesme kuvvetine maruz bırakılmış, panellerin çevrimsel eğrileri, reaksiyon kuvveti ve deplasmana bağlı olarak elde edilmiş, performans kıyaslamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In literature, studies about corrugated steel shear walls in a single direction using various methods (trapezoidal, sinusoidal, three-point) indicate that single-direction corrugation in steel shear panel structures can create positive changes in overall performance and out-of-plane buckling. However, the lack of studies where such applications were performed in two directions that performance values were assessed has been a motivation for addressing this topic. In this thesis work, effects of variables such as the amplitude of functions and wavelength of corrugations investigated by assessing mechanical performance of the steel plate shear wall structure corrugated in two directions using trigonometric wave functions. The bending of the panels was designed sequentially in the X-direction, the Y-direction, and in the XY-direction where both cases are synchronized. For each of these cases, different levels of wave amplitude and wavelength variations were assigned to the inner panel. In the study, the designed steel shear walls were subjected to cyclic shear forces using a quasi-static method. The cyclic hysteretic curves of the panels were obtained based on reaction force and displacement, and performance comparisons were made according to results.