Kahramanmaraş ilinde antep fıstığı (Pistacia vera L.) alanlarında zararlı lepidopter türleri ve doğal düşmanlarının belirlenmesi
Determination of harmful lepidopter species and their natural enemies in pistachio (Pistacia vera L.) fields in Kahramanmaraş province
- Tez No: 1015989
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Kahramanmaraş ilinde 2025 yılında yapılan bu çalışmada Antep fıstığı ağaçlarında zarar yapan Lepidoptera takımına bağlı türler ve doğal düşmanları saptanmıştır. Türlerin tespitinde gözle kontrol yöntemi, sürgün alma metodu ve darbe metodu uygulanmıştır. Sörveyde meyve ağaçlarının çiçeklenme dönemleri göz önünde bulundurularak mart ayı başından ekim ayı sonuna kadar haftalık periyodik arazi çıkışları yapılmıştır. Çalışma sonucunda Lepidoptera takımına bağlı 6 familyaya ait 6 zararlı tür ve 2 familyaya ait 4 parazitoid türü elde edilmiştir. Çalışmada belirlenen zararlı Lepidoptera takımına ait türler; Kermania pistaciella Amsel, 1964, Thaumetopoea solitaria Freyer, 1838, Zethes insularis Rambur, 1833, Eutelia adulatrix Hübner, 1813, Akbesia davidi Rothschild & Jordan, 1903, Carpatolechia decorella Haworth, 1812 belirlenirken, bu zararlılar üzerinde parazitoid türler olarak Centistidea (Paracentistidea) pistaciella van Achterberg & Mehrnejad, 2002, Chelonus kermakiae Tobias, 2001, Gelis kermaniae Schwarz 2009, Lissonota anatolica sp. nov. belirlenmiştir. Belirlenen zararlı türlerden Zethes insularis Rambur, 1833, Eutelia adulatrix Hübner, 1813, Akbesia davidi Rothschild & Jordan, 1903 ve Carpatolechia decorella Haworth, 1812 ve doğal düşmanlardan Centistidea (Paracentistidea) pistaciella van Achterberg & Mehrnejad, 2002, Chelonus kermakiae Tobias, 2001 ve Gelis kermaniae Schwarz, 2009 Kahramanmaraş ili için yeni kayıttır. Antep fıstığı bahçelerinde zarara neden olan Carpatolechia decorella Haworth, 1812'nin pupa parazitoidi olarak tespit edilen Lissonota anatolica sp. nov. Dünya için ilk kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted in Kahramanmaraş province in 2025, identified species belonging to the Lepidoptera order that damage pistachio trees and their natural enemies. Species identification was achieved through visual inspection, shoot removal, and beating methods. Weekly field visits were conducted from early March to late October, timed to coincide with the trees. The study yielded 6 pest species from 6 families and 4 parasitoid species from 2 families in the Lepidoptera order. The Lepidoptera species identified in the study are: Kermania pistaciella Amsel, 1964, Thaumetopoea solitaria Freyer, 1838, Zethes insularis Rambur, 1833, Eutelia adulatrix Hübner, 1813, Akbesia davidi Rothschild & Jordan, 1903, and Carpatolechia decorella Haworth, 1812 were identified, while Centistidea (Paracentistidea) pistaciella van Achterberg & Mehrnejad, 2002, Chelonus kermakiae Tobias, 2001, Gelis kermaniae Schwarz, 2009, and Lissonota anatolica sp. nov. were identified as parasitoid species on these pests. The identified pest species Zethes insularis Rambur, 1833, Eutelia adulatrix Hübner, 1813, Akbesia davidi Rothschild & Jordan, 1903 and Carpatolechia decorella Haworth, 1812, and the natural enemies Centistidea (Paracentistidea) pistaciella van Achterberg & Mehrnejad, 2002, Chelonus kermakiae Tobias, 2001 and Gelis kermaniae Schwarz, 2009 are new records for Kahramanmaraş province. Lissonota anatolica sp. nov., identified as the pupal parasitoid of Carpatolechia decorella Haworth, 1812, which damages pistachio orchards, is the first recorded instance of its kind worldwide.