Tıbbi ultrasound'un fiziği ve tıbbi ultrasonik cihazlar
  1. Tez No: 77736
  2. Yazar: BAHADIR GEDİKBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
V ÖZET :v?r| ¦X1 v.¦i.ja,.-''"''- Ses şu özelliklere sahip yayılan bir fiziksel dalgadır: Frekans, periyod, dalgaboyu, hız, büyüklük ve şiddet. Ultrasound terim olarak insan kulağının duyabileceği bölgenin üstendeki ses dalgalarını ifade eder, yani 20 KHz'den büyüktürler. Tıbbi görüntüleme için, ultrasound 2 ila 10 Mhz arasındaki frekans aralığında kullanılır. Ultrasound tıbbi teşhiste kullanılır çünkü insan vücuduna zarar vermeden, vücudun iç yapılarının görüntülenmesini mümkün kılar. Ses dalgaları ultrasound probe'undan kısa pulse'lar şeklinde yayılırlar ve vücut içinde ilerlerler. Ses dalgaları vücut içinde farklı dokulardan oluşan yapılara çarptıkları sırada bir yansıma (veya yankı) oluşur ve bu yankı probe'a geri döner. Farklı dokulardan alınan yankılar bir görüntü oluşturmak için işlenir. Günümüzdeki ultrasonik görüntüleme sistemleri sistemleri genellikle pulse-yankı modunda çalışırlar. Hem sinyallerin iletilmesi, hem de dokulardan yansıma ve saçılma sonucu elde edilen yankıların alınması için tek bir transducer kullanılır. Bu tezde A-Scan cihazlar, Statik B-Scan, Real-Time tarayıcılar, M-Mode, C-Mode, Doppler ultrasound'un fiziği ve Doppler ultrasonik cihazlar anlatılmıştır. Bu aletlerin çalışma prensibleri incelenmiş, özellikleri araştırılmış ve biribirleriyle olan ilişkileri gözden geçirilmiştir. Aletlerin çalışma prensiblerinin daha iyi anlaşılabilmesi için ultrasound'un fiziği hakkında bilgi verilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sound is a propagating physical wave having characteristics, such as: frequency, period, wavelength, speed, amplitude and intensity. Ultrasound is the term given to sound frequencies that are above the range of human hearing-generally, greater than 20 Khz. For medical imaging we use ultrasound in the frequency range of 2 Mhz to 10 MHz. Ultrasound in medical diagnosis is useful because it allows you to visual internal structures of the body. noninvasively. Sound waves emitted from the ultrasound probe in short pulses, are transmitted into the body. As the sound waves hit internal structures composed of different tissues, a reflection (or echo) is propagated that returns to probe. The received echoes from the various tissues are processed to create an image. Current ultrasonic diagnostic imaging systems are mostly operated in the pulse-echo mode. A single probe is used for both transmitting the signal and for receiving the echoes reflected or scattered back from the tissue. In this thesis A-Scan instruments, Static B-Scan, Real Time Scanners, M-Mode, C-Mode, physics of Doppler Ultrasound and Doppler ultrasonic instruments have been explained. The principles of operation of these instruments have been examined, the feature of those have been researched and the relation between them have been described. In order to be understood of principles of operation of instruments clearly there have been given information about physics of ultrasound. V