Derin marjin elevasyonu uygulanan dişlerde farklı pulpal build-up materyalleri kullanılarak üretilen 3B baskı endokronların kırılma dayanımı
Fracture resistance of 3D-printed endocrowns fabricated using different pulpal build-up materials in teeth restored with deep margin elevation
  1. Tez No: 1016002
  2. Yazar: SENA OKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, endodontik tedavi uygulanmış ve derin marjin elevasyonu (DME) yapılan molar dişlerde, pulpal build-up için kullanılan üç farklı kompozit materyalin, üç boyutlu (3B) yazıcı teknolojisi kullanılarak üretilen endokron restorasyonlarının kırılma dayanımı ve kırık tipi (restore edilebilir/restore edilemez) üzerindeki etkisini termomekanik yaşlandırma sonrasında karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu in vitro çalışmada, toplam 40 adet çekilmiş insan molar dişi dört gruba ayrılmıştır (n=10). Kontrol grubunda DME uygulanmaksızın pulpal taban G-ænial Universal Flo ile hazırlanmıştır. Deney gruplarında ise DME uygulanmış ve pulpal tabanda sırasıyla G-ænial Universal Flo (G2), Gænial Posterior (G3) ve EverX Posterior (G4) kompozit rezinleri kullanılmıştır. Tüm örneklere 3B yazıcı teknolojisi ile üretilen endokron restorasyonlar uygulanmış ve örnekler termomekanik yaşlandırma protokolüne tabi tutulmuştur. Yaşlandırma sonrasında üniversal test cihazı kullanılarak tüm örneklerde kırılma dayanımı testleri gerçekleştirilmiştir. Ortalama kırılma dayanımı değerleri; kontrol grubunda 2117,1 ± 795,6 N, G-ænial Universal Flo grubunda 2080,9 ± 1420,8 N ve EverX Posterior grubunda 1152,9 ± 345,1 N olarak elde edilmiştir. Yapılan Kruskal–Wallis testi sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Post-hoc analizlerde, kontrol grubu ile EverX Posterior grubu arasında ve Gænial Posterior grubu ile EverX Posterior grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Kırık tipi analizi yalnızca tanımlayıcı olarak yapılmış olup, gruplar arasında kırık tipi açısından istatistiksel bir karşılaştırma gerçekleştirilmemiştir. Kırık tiplerinin dağılımı tanımlayıcı bulgular olarak raporlanmıştır. Sonuç olarak, pulpal tabanda kullanılan kompozit materyal tipinin, 3B yazıcı ile üretilen endokron restorasyonlarının kırılma dayanımı üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu; buna karşın kırık tipleri üzerinde belirleyici bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu bulgular, endodontik tedavi görmüş dişlerde restoratif materyal seçiminde mekanik özelliklerin dikkate alınmasının önemini ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçlarının, benzer koşullarda gerçekleştirilecek ileri in vivo ve klinik çalışmalarla desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively evaluate the effect of three different composite materials used for pulpal build-up on the fracture resistance and fracture pattern (repairable/irreparable) of endocrown restorations fabricated using three-dimensional (3D) printing technology in endodontically treated molar teeth with deep margin elevation (DME) after thermomechanical aging. In this in vitro study, a total of 40 extracted human molar teeth were randomly divided into four groups (n=10). In the control group, the pulpal floor was restored with Gænial Universal Flo without applying DME. In the experimental groups, DME was performed and the pulpal floor was restored with G-ænial Universal Flo (G2), G-ænial Posterior (G3) and EverX Posterior (G4) composite resins, respectively. All specimens were restored with endocrowns fabricated using 3D printing technology and were subjected to a thermomechanical aging protocol. After aging, fracture resistance tests were performed using a universal testing machine. The mean fracture resistance values were 2117.1 ± 795.6 N for the control group, 2080.9 ± 1420.8 N for the G-ænial Universal Flo group, and 1152.9 ± 345.1 N for the EverX Posterior group. Kruskal–Wallis analysis revealed a statistically significant difference among the groups. Post-hoc analyses demonstrated significant differences between the control group and the EverX Posterior group and between the G-ænial Posterior group and the EverX Posterior group. The fracture pattern analysis was conducted descriptively and no statistical comparison was performed between the groups regarding fracture types. The distribution of fracture types was reported as descriptive findings. In conclusion, the type of composite material used for the pulpal build-up significantly affected the fracture resistance of 3D-printed endocrown restorations, whereas it did not significantly influence the fracture pattern. These findings suggest that the mechanical properties of restorative materials should be carefully considered when restoring endodontically treated teeth. Further in vivo and clinical studies are recommended to support the results obtained under laboratory conditions.