M1 oklüzyonlu akut iskemik inme hastalarında pıhtı geçirgenliği ile ilk geçiş etkisi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An investigation of the relationship between thrombus permeability and first-pass effect in patients with M1 occlusion–related acute ischemic stroke
  1. Tez No: 1016011
  2. Yazar: ONUR CAN ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, orta serebral arter (MCA) M1 segment oklüzyonuna bağlı akut iskemik inme nedeniyle mekanik trombektomi uygulanan hastalarda trombüs geçirgenliği ile ilk geçiş etkisi (first-pass effect; FPE) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Ocak 2023–Aralık 2025 tarihleri arasında MCA M1 segment oklüzyonu nedeniyle mekanik trombektomi uygulanan ve başarılı reperfüzyon (mTICI 2c–3) elde edilen 65 hasta dahil edildi. İşlem öncesi kontrastsız BT ve BT anjiyografi görüntülerinden trombüs geçirgenliği (rTAI) ve pıhtı uzunluğu hesaplandı. FPE, ilk geçişte mTICI 2c–3 reperfüzyon elde edilmesi olarak tanımlandı. Gruplar demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme özellikleri açısından karşılaştırıldı. rTAI'nin FPE'yi ayırt etmedeki performansı ROC analizi ile değerlendirildi ve FPE ile ilişkili faktörler lojistik regresyon analizi ile incelendi. Bulgular: Hastaların %53,8'inde FPE elde edildi. FPE (+) ve FPE (−) grupları arasında yaş, cinsiyet, komorbiditeler, laboratuvar parametreleri, ASPECTS skoru ve pıhtı uzunluğu açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>.05). Buna karşın FPE (+) grupta rTAI değerleri anlamlı düzeyde daha yüksekti (0,05±0,01'e karşı 0,02±0,01; p<.001). ROC analizinde rTAI'nin FPE'yi ayırt etmede yüksek performans gösterdiği belirlendi (AUC=0,952; %95 GA=0,884–1,000). En uygun kesim değeri 0,030 olup duyarlılık %97,1 ve özgüllük %90 olarak bulundu. Lojistik regresyon analizlerinde rTAI, FPE ile ilişkili tek anlamlı değişken olarak saptandı (p<.001). Sonuç: Trombüs geçirgenliğini yansıtan rTAI, MCA M1 oklüzyonlu hastalarda ilk geçiş başarısının güçlü bir belirleyicisi olarak görünmektedir. İşlem öncesi rTAI değerlendirmesi, mekanik trombektomi başarısının öngörülmesinde klinik açıdan yararlı bir görüntüleme biyobelirteci olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between thrombus perviousness and first-pass effect (FPE) in patients with acute ischemic stroke caused by middle cerebral artery (MCA) M1 segment occlusion who underwent mechanical thrombectomy. Materials and Methods: This retrospective study included 65 patients with MCA M1 segment occlusion who underwent mechanical thrombectomy and achieved successful reperfusion (mTICI 2c–3) between January 2023 and December 2025. Thrombus perviousness, expressed as the relative thrombus attenuation index (rTAI), and clot length were calculated using preprocedural non-contrast computed tomography (NCCT) and computed tomography angiography (CTA) images. FPE was defined as achieving mTICI 2c–3 reperfusion after a single thrombectomy pass. Demographic, clinical, laboratory, and imaging characteristics were compared between groups. The diagnostic performance of rTAI for predicting FPE was evaluated using receiver operating characteristic (ROC) analysis, and factors associated with FPE were assessed using logistic regression analysis. Results: FPE was achieved in 53.8% of the patients. No significant differences were observed between the FPE-positive and FPE-negative groups regarding age, sex, comorbidities, laboratory parameters, ASPECTS score, or clot length (p > .05). However, rTAI values were significantly higher in the FPE-positive group than in the FPE-negative group (0.05 ± 0.01 vs. 0.02 ± 0.01, p < .001). ROC analysis demonstrated excellent discriminative performance of rTAI for identifying FPE (AUC = 0.952, 95% CI: 0.884–1.000). The optimal cutoff value was 0.030, yielding a sensitivity of 97.1% and a specificity of 90.0%. In logistic regression analyses, rTAI was the only variable significantly associated with FPE (p < .001). Conclusion: rTAI, a marker of thrombus perviousness, appears to be a strong predictor of first-pass success in patients with MCA M1 occlusion. Preprocedural assessment of rTAI may serve as a clinically useful imaging biomarker for predicting mechanical thrombectomy success.