Muğla ili Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinde zemin özelliklerinin haritalandırılması: Taşıma gücü,oturma ve sıvılaşma risklerinin değerlendirilmesi ve iyileştirme stratejileri
Mapping of ground characteristics in Dalaman, Ortaca, and Köyceğiz districts of Muğla province: Evaluation of bearing capacity, settlement, and liquefaction risks, and improvement strategies
- Tez No: 1016026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RİFAT KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, güneybatı Türkiye'de Muğla ilinde yer alan Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinin bölgesel ölçekli jeoteknik değerlendirmesini sunmaktadır. Bu bölgede genç alüvyon birimler, sığ yeraltı su seviyeleri ve aktif sismisite zemin davranışını önemli ölçüde etkilemektedir. 153 adet sondajdan elde edilen jeoteknik veriler, laboratuvar deneyleri, Standart Penetrasyon Testleri (SPT), Çok Kanallı Yüzey Dalgası Analizi (MASW) ölçümleri ve yeraltı suyu gözlemleri birleştirilerek bütünleşik bir veri tabanı oluşturulmuş ve Geographic Information Systems ortamına entegre edilmiştir. Taşıma gücü, oturma potansiyeli, sıvılaşma duyarlılığı, yeraltı suyu koşulları ve zemin sınıflamasını temsil eden tematik haritaların oluşturulmasında Ters Mesafe Ağırlıklandırma (IDW) ve Ordinary Kriging gibi mekânsal enterpolasyon teknikleri kullanılmıştır. Taşıma gücü, klasik taşıma gücü bağıntıları ve SPT verilerine dayalı ampirik korelasyonlar kullanılarak hesaplanmıştır. Oturma analizleri, hem ani (elastik) hem de konsolidasyon oturması bileşenleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Sıvılaşma potansiyeli, Seed–Idriss yöntemi temelinde geliştirilen basitleştirilmiş yöntem kullanılarak değerlendirilmiş ve bölgesel ölçekte sıvılaşma şiddetinin belirlenmesi amacıyla Sıvılaşma İndeksi (LPI) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, çalışma alanının büyük bir bölümünün düşük taşıma gücü, yüksek oturma potansiyeli ve yüksek sıvılaşma duyarlılığı ile karakterize edilen zayıf alüvyon zeminlerden oluştuğunu, özellikle sığ yeraltı su seviyesine sahip alanlarda bu durumun daha belirgin olduğunu göstermektedir. Farklı jeoteknik parametrelerin entegrasyonu ile birleşik bir jeoteknik risk haritası oluşturulmuş ve mühendislik uygulamaları açısından düşük, orta ve yüksek riskli bölgeler belirlenmiştir. Bu çalışma, Geographic Information Systems tabanlı jeoteknik haritalamanın, alüvyal havza ortamlarında bölgesel planlama, ön yer seçimi değerlendirmesi ve zemin iyileştirme planlaması için etkili bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a regional-scale geotechnical evaluation of the Dalaman, Ortaca and Köyceğiz districts located in Muğla Province, southwestern Türkiye, where young alluvial deposits, shallow groundwater levels and active seismicity significantly influence soil behavior. Geotechnical data obtained from 153 boreholes, laboratory tests, Standard Penetration Tests (SPT), Multichannel Analysis of Surface Waves (MASW) measurements and groundwater observations were compiled into a unified database and integrated within a Geographic Information Systems (GIS) environment. Spatial interpolation techniques, including Inverse Distance Weighting (IDW) and Ordinary Kriging, were used to generate thematic maps representing bearing capacity, settlement potential, liquefaction susceptibility, groundwater conditions and soil classification. Bearing capacity was estimated using classical bearing capacity relationships and empirical correlations based on SPT data. Settlement analyses were carried out considering both immediate and consolidation settlement components. Liquefaction potential was evaluated using the simplified procedure based on the Seed–Idriss method, and Liquefaction Index (LPI) values were calculated to assess liquefaction severity at a regional scale. The results indicate that large portions of the study area are dominated by weak alluvial soils characterized by low bearing capacity, high settlement potential and high liquefaction susceptibility, particularly in areas with shallow groundwater levels. A combined geotechnical risk map was developed by integrating multiple geotechnical parameters, allowing the identification of low-, moderate- and high-risk zones for engineering applications. This study demonstrates that GIS-based geotechnical mapping is an effective tool for regional planning, preliminary site assessment and ground improvement planning in alluvial basin environments.