Kanser tanısı nedeniyle meme cerrahisi geçirmiş kadınlarda beden imajı algılarının incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
An investigation of body image perceptions in women who have undergone breast surgery due to a cancer diagnosis: A mixed methods study
- Tez No: 1016030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÜLEÇ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, kanser nedeniyle meme cerrahisi geçirmiş kadınların beden imajına ilişkin deneyimlerini nicel ve nitel veriler birlikte ele alarak incelemeyi ve nitel veriler temelinde öznel beden deneyimlerini ayrıntılı biçimde açıklamayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Bu araştırma nitel bileşeni baskın yakınsayan paralel karma yöntem tasarımıyla yürütülmüş; nicel bileşende katılımcıların beden imajı düzeyleri Meme Kanseri Beden İmajı Ölçeği (MKBİÖ) ile değerlendirilirken, nitel bileşende kil temelli sanat-odaklı süreç sonrasında yürütülen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla beden imajına ilişkin öznel yaşantılar derinlemesine incelenmiştir. Her iki veri seti aynı örneklemden ve aynı araştırma süreci içerisinde elde edilmiş; nicel veriler tanımlayıcı/ilişki analizleriyle, nitel veriler ise Colaizzi'nin (1978) betimleyici fenomenolojik analiz basamakları doğrultusunda çözümlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden, kanser nedeniyle meme cerrahisi geçirmiş 32 kadın oluşturmuştur. Nitel raporlama için COREQ rehberi esas alınmıştır. Bulgular: Nicel bulgular, Meme Kanseri Beden İmajı Ölçeği boyutlarına ilişkin ortalamlar sırasıyla kırılganlık için 27,63, damgalanma için 25,34, aktivite sınırlılıkları için 20,63, beden kaygıları için 10,59, şeffaflık için 11,16, kola yönelik kaygılar için 10,88 ve ölçek toplam skoru için 106,22 olarak bulunmuştur. Meme cerrahisi sonrası geçen süre ile Meme Kanseri Beden İmajı Ölçeği toplam skoru ve kırılganlık, şeffaflık boyutları arasında zayıf-orta (sırasıyla rs =0,358, rs = 0,403 ve rs =0,395) düzeyde pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Çocuk sayısı ile damgalanma boyutu arasında zayıf-orta (rs = -0,393) düzeyde negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Nitel bulgular, dört ana tema ve yedi alt tema ile yapılandırılmıştır. Belirlenen ana temalar; Yabancılaşan Beden, Onarılmış Olsa da Tamlaşmayan Beden, İzin Anlam Dönüşümü ve Kil ile Onarılan Beden'dir. Sonuç: Kanser nedeniyle meme cerrahisi geçirmiş kadınlarda, beden deneyiminin doğrusal bir“iyileşme”süreci olarak değil; kırılmalar, askıda kalmalar ve yeniden yapılanmalar içeren dinamik bir süreç olarak ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the body image experiences of women who have undergone breast surgery due to cancer through the combined use of quantitative and qualitative data, with a particular emphasis on providing an in-depth examination of subjective bodily experiences based on qualitative findings. Materials and Methods: His study was conducted using a qualitatively dominant convergent parallel mixed-methods design. In the quantitative component, participants' body image levels were assessed using the Breast Cancer Body Image Scale, while in the qualitative component, subjective experiences related to body image were explored in depth through semi-structured interviews conducted after a clay-based, art-oriented process. Both data sets were obtained from the same sample and within the same research process; quantitative data were analyzed using descriptive and correlational analyses, whereas qualitative data were analyzed in accordance with Colaizzi's (1978) descriptive phenomenological analysis steps. The study sample consisted of 32 women who had undergone breast surgery due to cancer, met the inclusion criteria, and voluntarily agreed to participate in the study. The COREQ (Consolidated Criteria for Reporting Qualitative Research) checklist was used as a guideline for qualitative reporting. Findings: Quantitative findings showed that the mean scores of the Breast Cancer Body Image Scale dimensions were 27.63 for vulnerability, 25.34 for stigmatization, 20.63 for activity limitations, 10.59 for body concerns, 11.16 for transparency, and 10.88 for arm-related concerns, with a total scale score of 106.22. A weak-to-moderate positive and statistically significant correlation was found between time since breast surgery and the total score of the Breast Cancer Body Image Scale, as well as the vulnerability and transparency dimensions (rs = 0.358, rs = 0.403, and rs = 0.395). A weak-to-moderate negative and statistically significant correlation was found between the number of children and the stigmatization dimension (rs = −0.393). Qualitative findings were structured into four main themes and seven subthemes: The main themes identified were Alienated Body, Repaired but Not Fully Restored Body, Transformation of Scar Meaning, and Body Repaired Through Clay. Result: It was concluded that, in women who have undergone breast surgery due to cancer, the experience of the body should be considered not as a linear“recovery”process but as a dynamic process involving ruptures, suspensions, and reconstructions.