Mg-6al-1sn-0.2y alaşımının bilyalı dövme sonrası mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of mg-6al-1sn-0.2y alloys after shot peening
- Tez No: 1016057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YILDIRAN AVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmasında, döküm yöntemiyle üretilen Mg–6Al–1Sn ve ağırlıkça %0,2 itriyum (Y) ilaveli Mg–6Al–1Sn–0.2Y alaşımlarının bilyalı dövme işlemine verdikleri mikroyapısal, yüzeysel ve mekanik tepkiler detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Y katkısının bilyalı dövme sonrası yüzey morfolojisi, yüzey pürüzlülüğü, yüzey altı mikroyapı ve sertlik dağılımı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Alaşımların yüzeylerine bilyalı dövme işlemi (3 bar bilya püskürtme basıncında, 700–1000 µm çapında paslanmaz çelik bilyalar ve 90° çarpma açısıyla) uygulanmıştır. Bilyalı dövme öncesi ve sonrası mikroyapısal değişimler optik mikroskop ve yüzey morfolojisi incelemeleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve SEM–EDS analizleri ile değerlendirilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü analizleri temaslı profilometre ile ölçülmüş, sertlik değişimi ise kesit boyunca mikrosertlik testleri ile belirlenmiştir. Optik mikroskop incelemeleri, Y katkısının döküm mikroyapısını daha ince ve homojen bir tane yapısı oluşturduğunu göstermiştir. Bilyalı dövme sonrası her iki alaşımda da yüzeye yakın bölgede yoğun plastik deformasyon ve tane incelmesi meydana gelmiş; bu etkinin Y katkılı alaşımda daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. SEM incelemeleri ve yüzey pürüzlülüğü analizleri bilyalı dövme sonrası yüzeyde düzensiz çukur–tepe yapılarının oluştuğunu ve Y katkılı alaşımda bu topografik düzensizliklerin daha keskin hâle geldiğini ortaya koymuştur. Sertlik ölçümleri, bilyalı dövmenin yüzey sertliğini artırdığını ve Y ilavesinin bu etkiyi güçlendirdiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, bilyalı dövme parametreleri ile nadir toprak elementi ilavesinin birlikte kullanımının magnezyum alaşımlarının yüzey ve mekanik özelliklerinin iyileştirilmesinde etkili bir yaklaşım olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the microstructural, surface, and mechanical responses of cast Mg–6Al–1Sn and Mg–6Al–1Sn–0.2Y alloys containing 0.2 wt.% yttrium (Y) to shot peening were investigated in detail. The main objective of the study was to reveal the effects of Y addition on surface morphology, surface roughness, subsurface microstructure, and hardness distribution after shot peening. Shot peening was applied to the surfaces of the alloys using a peening pressure of 3 bar, stainless steel shots with diameters of 700–1000 µm, and a normal impact angle of 90°. Microstructural changes before and after shot peening were examined by optical microscopy, while surface morphology was analyzed using scanning electron microscopy (SEM) and SEM–EDS analyses. Surface roughness was measured using a contact profilometer, and hardness variation was determined by microhardness tests along the cross-section. Optical microscopy observations revealed that Y addition refined the as-cast microstructure by producing a finer and more homogeneous grain structure. After shot peening, intense plastic deformation and grain refinement occurred in the near-surface region of both alloys; however, this effect was found to be more pronounced in the Y-containing alloy. SEM observations and surface roughness analyses demonstrated the formation of irregular peak–valley structures on the surface after shot peening, with sharper and more distinct topographical features in the Y-added alloy. Hardness measurements showed that shot peening significantly increased the surface hardness, and the presence of Y further enhanced this effect. The obtained results indicate that the combined application of shot peening parameters and rare earth element addition is an effective approach for improving the surface and mechanical properties of magnesium alloys.