Pediyatrik alopesi areata hastalarında zorbalanma, yaşam kalitesi ve benlik saygısı
Bullying, quality of life, and self-esteem in pediatric alopecia areata patients
- Tez No: 1016056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Alopesi areata (AA), çocukluk çağında görülen immün aracılı saç hastalıklarından biri olup görünür saç kaybına bağlı olarak önemli psikososyal sonuçlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada pediyatrik AA hastalarında akran zorbalığı, siber zorbalık, benlik saygısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi; ayrıca bu değişkenlerle ilişkili klinik ve demografik faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Bu karşılaştırılmalı kesitsel çalışmaya 64 pediyatrik AA hastası ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 64 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Akran zorbalığı Olweus Öğrenciler İçin Akran Zorbalığı Anketi, siber zorbalık Siber Zorbalık Ölçeği, benlik saygısı Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve yaşam kalitesi Çocuk Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi (ÇDYKİ) ile değerlendirildi. Akran zorbalığına maruz kalma ile ilişkili bağımsız faktörler çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile araştırıldı. AA grubunda herhangi bir akran zorbalığına maruz kalma oranı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti (%50,0 ve %10,9; p<0,001). Siber Zorbalık Ölçeği toplam puanı AA grubunda daha yüksek olmakla birlikte anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,065). Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği toplam puanı AA grubunda anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,012). Hastalık şiddeti arttıkça akran zorbalığı sıklığı, siber zorbalık puanı ve yaşam kalitesi etkilenimi artarken, benlik saygısı azalmaktaydı. Çok değişkenli analizde AA varlığı, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum ve sınıftaki iyi arkadaş sayısı düzeyinden bağımsız olarak akran zorbalığına maruz kalma ile ilişkili bulundu (OR=10,44; %95 GA: 3,75–29,08; p<0,001). Pediyatrik AA, akran zorbalığı, düşük benlik saygısı ve yaşam kalitesi etkilenimi ile ilişkili önemli bir psikososyal yük oluşturmaktadır. Bu hastalarda dermatolojik değerlendirmenin yanı sıra akran ilişkileri ve psikososyal durum da sistematik olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata (AA) is one of the immune-mediated hair disorders observed in childhood and may lead to important psychosocial consequences due to visible hair loss. This study aimed to evaluate peer bullying, cyberbullying, self-esteem, and quality of life in pediatric patients with AA and to examine the clinical and demographic factors associated with these variables. This comperative cross-sectional study included 64 pediatric patients with AA who were followed in the dermatology outpatient clinic and 64 age- and sex-matched healthy controls. Demographic and clinical characteristics were recorded. Peer bullying was assessed using the Olweus Bully/Victim Questionnaire, cyberbullying using the Cyberbullying Scale, self- esteem using the Rosenberg Self-Esteem Scale, and quality of life using the Children's Dermatology Life Quality Index (CDLQI). Independent factors associated with exposure to peer bullying were evaluated using multivariable logistic regression analysis. The rate of exposure to any peer bullying was significantly higher in the AA group than in the control group (50.0% vs. 10.9%; p<0.001). Although the Cyberbullying Scale total score was higher in the AA group, the difference was not statistically significant (p=0.065). The Rosenberg Self-Esteem Scale total score was significantly lower in the AA group (p=0.012). As disease severity increased, peer bullying frequency, cyberbullying score, and quality of life impairment increased, while self-esteem decreased. In multivariable analysis, AA was independently associated with exposure to peer bullying after adjustment for age, sex, socioeconomic status, and the number of close friends in the classroom (OR=10.44; 95% CI: 3.75–29.08; p<0.001). Pediatric AA represents an important psychosocial burden associated with peer bullying, lower self-esteem, and impaired quality of life. In addition to dermatological assessment, peer relationships and psychosocial status should be systematically evaluated in these patients.