Türkiye'de hidrojen mobilitesinin geleceği üzerine kapsamlı bir analiz: Sürdürülebilirlik ve zorluklar
A comprehensive analysis on the future of hydrogen mobility in turkiye: Sustainability and challenges
  1. Tez No: 1016060
  2. Yazar: SULTAN BÜŞRA ARTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye için belirlenen elektrolizör kapasite hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji tabanlı yeşil hidrojen üretim potansiyelini nicel olarak ortaya koymayı ve bu üretimin enerji sistemi içerisindeki uzun vadeli rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Mevcut literatürde hidrojen çalışmaları ağırlıklı olarak üretim teknolojileri, maliyet analizleri ve teknik performans göstergelerine odaklanmakta olup, kapasite hedeflerinden türetilmiş sistem düzeyinde ve enerji dengesi temelli nicel analizlerin özellikle Türkiye özelinde sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışma, söz konusu boşluğu basitleştirilmiş bir üstten-aşağı model yaklaşımı ile ele almaktadır. Model kapsamında 2030, 2035 ve 2053 yılları için sırasıyla 2 GW, 5 GW ve 70 GW elektrolizör kapasitesi dikkate alınmış; %75 kapasite faktörü varsayımı ile yıllık elektrik girdileri 13,14 TWh, 32,85 TWh ve 459,9 TWh olarak hesaplanmıştır. Bu girdilere karşılık gelen hidrojen üretim miktarları yaklaşık 0,24 Mt, 0,65 Mt ve 10,35 Mt olarak belirlenmiştir. Ayrıca hidrojenin nihai enerji tüketimi içerisindeki payının 2030 yılında %0,49, 2035 yılında %1,26 ve 2053 yılında %18,35 seviyelerine ulaşabileceği hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, hidrojenin kısa vadede sınırlı bir rol üstlendiğini, ancak kapasite artışı ile birlikte uzun vadede enerji sistemi içerisinde belirgin bir bileşen haline gelebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, üretim sürecinde kullanılan elektrik girdisinin kaynağının çevresel performans üzerinde belirleyici olduğu ve hidrojenin sürdürülebilirliğinin doğrudan yenilenebilir enerji entegrasyonuna bağlı olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, hidrojen üretimini enerji dengesi ile ilişkilendirerek Türkiye için sayısal bir değerlendirme çerçevesi sunmakta ve uzun vadeli kapasite planlamalarına yönelik analitik bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to quantitatively assess the renewable energy-based green hydrogen production potential for Türkiye based on national electrolyser capacity targets and to evaluate its long-term role within the energy system. Existing literature predominantly focuses on production technologies, cost analyses, and technical performance indicators, while system-level and energy balance-based quantitative analyses derived from capacity targets remain limited, particularly in the context of Türkiye. This study addresses this gap using a simplified top-down modeling approach. Within the scope of the model, electrolyser capacity targets of 2 GW, 5 GW, and 70 GW are considered for the years 2030, 2035, and 2053, respectively. Assuming a capacity factor of 75%, the corresponding annual electricity inputs are calculated as 13,14 TWh, 32,85 TWh, and 459,9 TWh. Based on these inputs, hydrogen production is estimated at approximately 0,24 Mt, 0,65 Mt, and 10,35 Mt, respectively. Furthermore, the share of hydrogen in final energy consumption is projected to reach 0,49% in 2030, 1,26% in 2035, and 18,35% in 2053. The results indicate that hydrogen plays a limited role in the short term but can become a significant component of the energy system in the long term with increasing capacity. In addition, the findings highlight that the environmental performance of hydrogen production is strongly dependent on the source of electricity input, and its sustainability is directly linked to renewable energy integration. This study provides a quantitative framework by linking hydrogen production to the energy balance in Türkiye and offers an analytical basis for long-term capacity planning.