Gelişimsel kalça displazisi açısından risk faktörü bulunan ve bulunmayan yenidoğanlarda gelişimsel kalça displazisi görülme sıklığının kalça USG(Graf yöntemi) ile değerlendirilmesi
Assessment of the incidence of developmental dysplasia of the hip in newborns with and without risk factors using the graf ultrasonographic method
- Tez No: 1016089
- Danışmanlar: DR. ŞİRİN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Orthopedics and Traumatology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
**Amaç:** Gelişimsel kalça displazisinin (GKD) çeşitli risk faktörleri ve son yıllardaki görülme sıklığındaki değişimler tartışılmış olsa da, hastalığın kesin etiyolojisi halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, kalça ultrasonografisi (Graf yöntemi) kullanılarak GKD sıklığının ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca ultrasonografik bulgular ile GKD risk faktörleri arasındaki ilişki prospektif olarak değerlendirildi. **Yöntem:** Çalışmaya prospektif olarak 211'i kız (%62,24), 128'i erkek (%37,76) olmak üzere toplam 339 yenidoğan dahil edildi. Tüm olgularda kız cinsiyet, makat prezentasyonu, ilk kız bebek olma, doğum şekli, oligohidramniyos, yüksek doğum ağırlığı ve multiparite gibi GKD açısından bilinen risk faktörleri kaydedildi. Tüm bebeklere yaşamın 4–6. haftaları arasında aynı radyolog tarafından kalça ultrasonografisi yapıldı. Displastik kalça ile risk faktörleri arasındaki ilişki Graf sınıflamasına göre değerlendirildi. **Bulgular:** Olguların 39'unda (%11,5) makat prezentasyonu, 6'sında (%1,8) oligohidramniyos, 9'unda (%2,7) çoğul gebelik, 107'sinde (%31,6) ilk kız bebek olma öyküsü, 38'inde (%11,2) yüksek doğum ağırlığı, 150'sinde (%44,2) sezaryen ile doğum, 7'sinde (%2,1) ailede GKD öyküsü ve 1'inde (%0,3) tortikollis saptandı. Graf sınıflamasına göre 304 bebekte (%89,6) Tip 1a ve 1b kalça, 31 bebekte (%9,1) Tip 2a kalça, 2 bebekte (%0,5) Tip 2b–2c kalça ve 2 bebekte (%0,5) Tip 3 kalça tespit edildi. GKD ile kız cinsiyet ve yüksek doğum ağırlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p<0,05). **Sonuç:** GKD'nin etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte, birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Bu çalışmada, bilinen herhangi bir risk faktörü bulunmayan bebeklerde de GKD gelişebileceği gösterilmiştir. Bu nedenle, tüm yenidoğanlara yaşamın 4–6. haftaları arasında rutin kalça ultrasonografisi yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: While various risk factors and changes in the incidence of developmental dysplasia of the hip over the last few decades have been discussed, the exact cause of DDH is currently unknown. This study aimed to determine DDH incidence and risk factors by hip ultrasonography (Graf method). The relationship between ultrasonographic findings and risk factors for DDH was prospectively evaluated. Methods: A total of 339 patients, 211 females (62.24%) and 128 males (37.76%), were prospectively studied. In all patients, risk factors for DDH, such as a female baby, breech presentation, first female baby, type of birth, oligohydramnios, high birth weight, and multiparity, were recorded in their medical files. All patients had a hip ultrasound performed between the fourth and sixth weeks by the same radiologist. The relationship between dysplasic hip and risk factors was determined using the Graf method. Results: There was breech presentation in 39 of the cases (11.5%), oligohydramnios in 6 cases (1.8%), multiple pregnancy in 9 cases (2.7%), a history of being the first female baby in 107 cases (31.6%), a high birth weight in 38 cases (11.2%), cesarean section for 150 babies (44.2%), a DDH positive family history in 7 babies (2.1%), and torticollis in 1 baby (0.3%). Type 1a and 1b hip was detected in 304 babies (89.6%), type 2a hip in 31 cases (9.1%), type 2b and 2c hip in 2 cases (0.5%), and type 3 hip in 2 cases (0.5%). We found a significant association between DDH and a female baby, as well as a high birth weight (p < 0.05). Conclusion: The etiology of DDH remains unclear, although many risk factors have been identified. This study demonstrated that DDH can occur in babies without any known risk factors. Therefore, we recommend conducting routine hip ultrasound for all newborns between Weeks 4 and 6.