Ekspresif portreler
Expressive portraits
- Tez No: 101609
- Danışmanlar: Y.DOÇ. AYŞE SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
81 ÖZET“Ekspresif Portreler”adlı yüksek lisans tezinde insanların, yaşadığı ve tanık olduğu olaylar karşısında verdiği tepkilerin ve bu tepkiler sonucunda bireyin yüzüne taşıdığı ifadeler incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, bir anlatım biçimi ve imge yaratıcısı olan portrenin, tarihsel süreç içerisindeki değişimine yer verilmiştir. Aynı zamanda sanatçıları ve üslupları incelenerek hem kuramsal hem de kavramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Portre, sosyal ve psikolojik açılardan da incelenmiştir. Raporda ayrıca, ağırlıklı olarak Ekspresyonist (dışavurumcu) sanatçıların yapmış olduğu portrelere ve bunun dışında Ekspresyonizm (Dışavurumculuk) akımı içinde yer almayıp, dışavurumcu bir ifade sergileyen sanatçılara da yer verilerek eserleri incelenmiştir. Çünkü burada asıl üzerinde durulan dışavurumcu ifadelerdir. Yağlıboya olarak yapılan bu çalışmaların oluşum aşamasında; yaşanılan çevredeki kişilerin ifadeleri gözlemlenmiş, ayrıca fotoğraflar ve afişlerde yol gösterici olmuştur. Oluşturulan çalışmalarda; ifadelerin anlatımı öncelikli olduğundan benzetme kaygısı güdülmemiştir. Yapılan çalışmalarda lekesel bir çözümlemeye gidilmiştir. Resimlerde çoğunlukla açık kompozisyon hakimdir. Lekeler ve çizgilerin ağırlıkta olduğu bu çalışmalarda renkler, kontrast ilişkiler içerisinde ele alınmışlardır. Aynı zamanda renk ve biçimlerin karşıtlıkları ile de resimler dinamik kılınmaya çalışılmıştır. Yüz ifadelerinin temel alındığı bu çalışmalarda, özgün biçim ve renklerle, özgün kompozisyon kurguları oluşturulmaya, sonuçta ise resimsel bir anlatım dili bütünlüğüne ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY In the past graduate thesis which is called“Expressive Portraits”people's reactions about life and events that they face and the expressions which are reflected to their faces as a result of these reactions are tried to be examined. In this respect; being a way of expression and a creator of image“portrait”tends to take place in it's historical period of revision. Besides by examining artist and their way of expressing ideas, both fictional and conceptional frames are formed.“Portrait”is also examined from the point of social and psyhological grounds. In this raport, also, basically the portraits of expresionist artists and apart from this, the artist who exibits an expression and not take place in this expressionist trend are rentioned and examined. Because, what particulary mentioned here is“expresionist expressions.”In the formation of these works of art which are done by oil paint, the expressions of people in the living environment have been observed, moreover the photographs and posters have been used as a guide. Because the explanation of expressions are prior in these works which have been formed, there hasn't been an anxiety of similarity. In these works of art; there has been“Stain resolution.”In the pictures clear composition is dominant. In these works where stains and lines are dominant, colors are treated in contiast relations. Also, by the contrasts of colors and shapes, pictures are tried to become active.83 In these works where face expressions are taken into basis, with original shapes and colors, original composition theories have been formed and as a result it is tried to reach an illustrative unity of expression.