Duygusal ve mantıksal çözümleme: Ekspresif anlatım
Sensitive and logical analysis: Expressive expression
- Tez No: 326837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET HAŞİMOV, PROF. DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Duygusal ve Mantıksal Çözümleme; Ekspresif Anlatım konulu bu çalışmada, yirminci yüzyıl resim sanatında renk, denge, biçim, çizgi, doku arayışları ve konstrüktif yaklaşımlar, çeşitli sanat akımları ve bu akımların en önemli temsilcileri olan sanatçılar bağlamında ele alınmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde yirminci yüzyılda renk arayışları, empresyonizm akımı ve bu akımın en önemli temsilcilerinden olan Seurat, Van Gogh, Gauguin ve Cezanne gibi ressamların çalışmalarına yansımaları bağlamında incelenmiş, renk olgusunun empresyonist resimdeki yeri üzerine kısaca değinilmiştir. Yine yirminci yüzyılda renk arayışları bağlamında, Ekspresyonizm, Soyut Sanat ve Soyut Dışavurum akımları incelenmiş, bu akımların önemli temsilcilerinin işlerinden örneklerle konu hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, yirminci yüzyıl resim sanatında denge, biçim, çizgi arayışları konusu ele alınmış, Soyut Ekspresyonizm içerisinde yer alan denge, biçim çizgi arayışlarına değinilmiştir.Yirminci yüzyıl resim sanatında Konstrüktif yaklaşımların ele alındığı üçüncü bölümde, Konstrüktif'in tanımı yapılmış, Rodchenko, El Lissitzky ve Tatlin hakkında bilgilere yer verilmiştir.Dördüncü bölüm, yirminci yüzyıl resim sanatında doku uygulamaları ve bu uygulamaların sanatçı Klein'in işlerindeki örneklemeler üzerinden ele alınmıştır. Ayrıca kolaj tekniği üzerine bilgilere yer verilmiş ve kolaj uygulayan sanatçılara kısaca değinilmiştir.Beşinci bölümde, Ayça Alper Akçay'ın kendi çalışmaları, yirminci yüzyıl resim sanatına yön veren akımlar, bu akımlardaki renk ve biçim yaklaşımları, konstrüktif ve ekspresif anlatımlar bağlamında incelenmiş ve inceleme sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study named ?Sensitive and logical analysis; expressive expression , the quests for colour, balance, form, line, fabric and constructive approaches in the art of painting of the twentieth century, various art movements and the most influential artists of these movements are discussed.In the first chapter the quests for colour in the twentieth century, expressionism movement and the reflection of this movement to the major painters of this movement like Seurat, Gogh, Gaugin and Cezanne are analysed and also the place of the colour case in the expressionist painting is shortly mentioned. However, expressionism, abstract art and abstract expression movements in the context of colour quests in the twentieth century are analysed and some information about the subject is explained by giving some example works from the important figures of these movements.In the second chapter, the quest for balance, form, line in the twentieth century art of painting and the quests for balance, form and line in the abstract expressionism are mentioned.In the third chapter in which constructive approaches in the art of painting are discussed, the concept of constructive is defined and some information about Rodchenko, El Lissitzky and Tatlin is given.In the fourth chapter, fabric applications in the twentieth century art of painting and the effects of these applications on Klein?s works are discussed. Besides, some information about collage technique is given and artists performing collage technique are mentioned.In the fifth chapter, the works of Ayça, Alper Akçay are analysed in the context of movements directing twentieth century art of painting, colour and firm approaches in these movements, constructive and expressive expressions and finally research results are given.