Modern sanatta ekspresif yüzey hareketleri ve çağdas Türk resmine yansımaları
Ekspressive surface act in modern art and its effect on modern Turkish painting
  1. Tez No: 254897
  2. Yazar: UĞUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmada ekspresyonist sanat akımının doğusu, hangi sanat akımlarından etkilendiği,hangi sanat akımlarına tepki olarak ortaya çıktığı ve hangilerine öncü olduğu, ortaya çıktığı süreçiçerisindeki toplumun sosyo-ekonomik ve kültürel yapısıyla olan iliskisi vurgulandı. Ekspresif sanatakımını benimseyen sanatçıların eserleri ekspresif yüzey hareketleri bakımından irdelenmis olup,resim sanatına ve tuval yüzeyine kazandırmıs olduğu vizyonu hem eser açısından hem eseri yapansanatçı açısından hem de izleyenler açısından ele alındı.Çağdas sanatta expresif yüzey hareketleri incelenirken ekspresyonist akımın geçmisindenbugününe özellikle öncü sanatçılar ve eserlerinin analizi yapıldı. Sanatçıların yasamıs olduğudönemdeki sosyo-kültürel ve ekonomik süreç, toplum hareketleri siyasal dönüsümler ve budönüsümlerin ekspresif sanatçılar ve bu sanat üslubu üzerindeki etkileri irdelendi. Bu amaçdoğrultusunda özellikle bu dönemleri ve akımın olusum ve gelisim sürecini anlatan kaynaklardanfaydalanıldı.Sanat literatüründeki yerini geçmisten günümüze kadar gelisimiyle ele aldığımızekspresyonizm ve bu akımın yüzey üzerindeki bıraktığı izler sanatın gelisim sürecini ve bu akımınsanatın gelisiminde ve modernlesmesindeki rolünü idrak etmemizde önem arz eder niteliktasıyacaktır. Bilimin ve sanatın birbirine paralel devam eden gelisim evresini ve bu gelisim evresinindaha nereye kadar süreceği konusunda bize ipuçları verir durumda bir çalısma amaç edinilmistir.Tuval resmindeki yüzey parçalanmaları, figüratif deformasyonlar ve bu deformasyonların ve destilizasyonların soyut figüratife dönüsmesi, daha sonraki süreç içersinde figürün kaybolduğu biçiminve formun kaybolduğu sadece fırça vurusları ve renklerin anlamlandırıldığı bu sanatın gelisiminefarklı bir uygulama vizyonu amaç edinilmis ve bu amaç doğrultusunda akımın gelisim sürecindekieserler incelenmis ve incelenen eserlerin üzerine daha ne yapılabileceği hesap edilerek ekspresiveyüzey hareketlerinin gelisimine dair deneysel çalısmalara yapılan tezde yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
It was emphasized in this work that rising of expressionism art trend, effecting fromwhich trends of art, arising as reflex to which ones and being of the vanguard of which ones andrelationship between sosio-economical and cultural structure of period arised it. The paintingsof artist who adopted expressionism art were analyzed from the surface act point of view andthe vision that was achieved to painting art and surface of canvas was taken up in terms ofperformance, artist and viewer.When expressive surface acts in modern art were examined, especially avant-gardeartists and their works were analyzed from its background to current. Socio-cultural andeconomical conditions, social acts, political transformation when artists were living and effectof this transformation on artists and their style were researched comprehensively. Direction ofthis aim, it was utilized from sources explained this terms and processes of the trends formationand evolution.Expressionism, that we approached its area in the literature of art from past to current,and marks impressing to surface by this trend are important for understanding evolutionduration of art and the role of this trend on progression and modernisation of art. Our aim isexplaining the duration of progression in science and art that they grow up parallelly and answerof where it has gone. It was examined surface fragmentations in canvas, figurative deformationsand turning these deformations and stylizations to abstract figurative in this work. When lostingfigure, shape and form, giving the meaning just brush smashers and colours, during theprogression of this trend it was analysed creations of artists. In the last stage of our work it wasthought of what can be made on examined creations and given place to empirical works aboutprogression of expressive surface acts.