Investigation of ATG9B functions by genetically engineered mouse models
ATG9B işlevlerinin genetiği değiştirilmiş fare modelleri kullanılarak araştırılması
  1. Tez No: 1016111
  2. Yazar: AYŞE MİRAY OTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KASIM DİRİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, nadir bir nörogelişimsel hastalıkla ilişkilendirilen ve evrimsel olarak düşük seviyede ifade edilen bir ATG9 paraloğu olan ATG9B'nin stressiz bazal koşullar altındaki temel in vivo fizyolojik rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, CRISPR/Cas9 teknolojisi kullanılarak global Atg9b nakavt (KO) ve 3xFLAG etiketli knock-in olmak üzere iki yeni fare modeli üretilmiştir. Yetişkin ve embriyonik dokularda yaşayabilirlik, doğurganlık, biyokimyasal parametreler (serum ALT), doku mimarisi (H&E boyaması), transkript seviyeleri ve protein ekspresyon profilleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Atg9b KO fareleri normal Mendel ayrılımı, sağlıklı postnatal gelişim ve yetişkin organ homeostazı sergilemiş; herhangi bir spontan doku hasarı veya yüksek ALT seviyesi gözlenmemiştir. Hedeflenen genetik delesyon, saptanabilir mutant transkriptin kaybıyla sonuçlandı ve böylece kırpılmış bir proteinin potansiyel birikimini engelledi. Bu gözleme dayanarak, mutant mRNA'nın hücresel kalite kontrol mekanizmaları, muhtemelen anlamsız mutasyon aracılı yıkım (NMD) yoluyla temizlenmiş olabileceği düşünülmüştür. Ayrıca, endojen ATG9B proteini sıkı evrimsel baskılanması nedeniyle bazal koşullar altında tespit edilemez düzeyde kalmıştır. Sonuç olarak, Atg9b normal koşullar altında farelerin bazal hayatta kalması ve gelişimi için zorunlu değildir. Kurulan bu genetik modeller, ATG9B'nin stres veya hastalık durumlarındaki spesifik rollerini araştıracak gelecekteki çalışmalar için net bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the fundamental in vivo physiological roles of ATG9B, an evolutionary low-abundance ATG9 paralog linked to a rare neurodevelopmental disease, under unstressed baseline conditions. To achieve this, two novel mouse models, a global Atg9b knockout (KO) and a 3xFLAG-tagged knock in line, were generated using CRISPR/Cas9 technology. Viability and fertility, biochemical parameters (serum ALT), tissue architecture (H&E staining), transcript levels, and protein expression profiles were comprehensively evaluated across adult and embryonic tissues. Atg9b KO mice exhibited normal Mendelian segregation, healthy postnatal development, and adult organ homeostasis without any spontaneous tissue damage or elevated ALT levels. The targeted genetic deletion resulted in the loss of the detectable mutant transcript, thereby preventing the potential accumulation of a truncated protein. Based on this observation, it was considered that the mutant mRNA might be cleared via cellular quality control mechanisms, possibly nonsense-mediated decay (NMD). Furthermore, endogenous ATG9B protein remained undetectable under basal conditions due to its strict evolutionary suppression. In conclusion, Atg9b is not essential for the baseline survival and development of mice under normal conditions. These established genetic models provide a clear foundation for future studies to investigate the specific roles of ATG9B during stress or disease.