Evrim teorisinin felsefi sonuçları
The Philosophical conclusions of the theory of evolution
  1. Tez No: 101612
  2. Yazar: NASIR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
95 ÖZET Bu araştırmamın temel problemi, 19. yy. evrim teorilerinin bilim ve felsefe üze rine yaptığı etkileri, bu etkilerin neden ve sonuçlarını ortaya koymaktır. Sorunu açıklayabilmek için belgesel gözlem tekniği kullanılmış, literatür tara ması yoluna gidilmiştir. Bu bağlamda ilk olarak konunun temel tanım ve kavranılan açık lanmıştır. Evrim, ilerleme, gelişme, devrim, mutasyon, doğal seleksiyon, militarizm, yara dılış, kalıtım gibi terimler çalışmamın anahtar kavramlarını oluşturmaktadır. Bu kavramla rın evrim teorisiyle ilişkisi kurularak, araştırmanın sonuçlan bu çerçevede oluşturulmuştur. 19.yy.'da, Darwin'in evrim teorisinin, sosyal bilimler ve çağın düşünsel yapısı üzerinde etkisi olduğu düşüncesi temel alınmıştır. Bu bağlamda evrim teorisinin felsefi alanda yarattığı etki incelenmiştir. Genel anlamda bakacak olursak, evrim düşüncesinin, nüvelerine ilk çağlardan önce rastlamak mümkünse de, bu teorinin Darwin ile birlikte bilimsel bir nitelik kazandığı genel kabul görmektedir. Charles Darwin'in batı uygarlığı üzerindeki etkisi tartışılmayacak kadar bü yüktür. Darwin, çağdaş insanın düşüncesini kökünden değiştiren bilim insanıdır. Darwin kuramının etkisi yaşamın her alanında varlığını duyurmuştur. Darwin'in geliştirdiği evrim kuramı, bilimden toplum kavramlanna, felsefeden edebiyata kadar her alanda tartışılmış ve tartışılmaya devam edilmektedir. Canlılar dünyasındaki değişim ve gelişim fikri doğa ve toplum bilimlerinde de önemli atılımlara neden olmuştur. Yüzyıllarca hakim düşünce olan yaradılışçı savlar, bu yeni düşünce karşısında önce bocalamış ama bu düşünceye karşı savaşımda da hiçbir za man geri kalmamıştır.96 Evrim teorisi, Darwin sonrasında farklı boyutlar kazanmıştır. Sosyal darwinizm, biyolojizm, militarizm şeklinde ortaya çıkan bu görüşler, bilimsel bir kaygı taşımaktan çok ideolojik bir nitelik taşıdığından, ırkçılığın ve militarizmin düşünsel teme lini oluşturmuştur. Biyolojizimde, doğada hayvanlar ve bitkiler dünyasında rastlanan kimi sözde doğa yasaları hiç değiştirilmeden insan topluluklarına uygulanmaya çalışılmıştır. 19.yy. evrim teorileri, günümüz kalıtım ve genetik biliminin de temellerini oluşturmuştur. Son yıllarda bu alanda gerçekleştirilen gelişmeler insanlığın geleceğini çok yönlü etkileyecek boyuttadır.
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY The main problem of this study is to expose the effect of theories of evolution on philosophy and science, and also to investigate the reasons and outputs of these effects. In doing this, an expanded bibliography work has been done and basic defini tions and concepts are identified. The key words of this study are evolution, development, revolution, mutation, natural selection, militarism, theory of creation and heredity. The framework of this study is formed by this concept. The main idea of this thesis is that Darwin's theory of evolution has had a pro found effect on the idea of its era and upon social sciences. In this context, the effects of evolution on philosophy are investigated. Even though the idea of evolution first appeared in early centuries, Darwin was the first to systematize it. Darwin has changed the ideas of Western philosophy dramatically and influenced every part of life. Darwin's theory of evolution is still debated in philosophy, religion, science, literature and social sciences. The idea of development and differentiation in nature has been carried over to social sciences, and caused considerable developments in these. However, the theory of creation which has lasted for centuries, never ceased to fight against the theory of evolu tion. After Darwin, the theory of evolution has been expanded, and new theories such as social Darwinism, biologism have emerged. But since these theories have an ideo logical rather then a scientific orientation, they yielded racism and militarism. Biologism, for example, claim to apply the laws of nature among plants and animals to human popula tion.98 The theory of evolution of the 19.th century has laid the foundations for today's sciences heredity and genetics. Recent developments in these sciences will inevitably affect the future of humankind.