Kıvırcık ırkı koyunlarda anti-müllerian hormonun fertilite ile ilişkisi
The relationship between anti-mullerian hormone andfertility in kivircik sheep
- Tez No: 1016148
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN KAŞIKÇI, DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNAY UÇMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Bilim Dalı (veteriner Hekimlik)
Özet
Anti-Müllerian Hormon, ovaryum rezervinin ve foliküler aktivitenin belirlenmesinde önemli bir biyobelirteç olarak öne çıkmaktadır. AMH, granüloza hücreleri tarafından salgılanır ve özellikle antral folikül sayısı ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada, Kıvırcık ırkı koyunlarda Anti-Müllerian Hormonun fertiliteyle olan ilişkisini ortaya koymak adına, toplamda yedi dönem boyunca (Pre-S, Pre-M, D30, D60, D90, D120 ve D150) günlerde kanları alınarak serum AMH düzeyleri ölçüldü. Çalışmada 121 adet ve ilkine siklus gösterecek olan kıvırcık ırkı koyunlar tercih edildi. Tüm hayvanlardan senkronizasyon öncesi kan alındı. Devamında intravajinal progestagen ve PMSG kombinasyonu senkronizasyon protokolü (11 gün süreyle) uygulandı. 48 saat koç katımı gerçekleştirildi. Gebe olan ve gebe olmayanları ayırt etmek adına çiftleşme sonrası birinci ayda jinekolojik ultrasonografik muayene yapıldı. Gebe olan koyunlardan doğum anına kadar aylık olarak kan alındı. Gebe olmayan koyunlardan da aynı günlerde kan alındı. Laboratuvar analizleri için serum AMH düzeylerinin ölçülmesi amacıyla koyun spesifik Elisa kitleri kullanıldı. Elde edilen bulgular doğrultusunda, kıvırcık ırkı koyunlarda gebeliğin 30.gününde ölçülen serum AMH düzeyi ile gebelik durumunun belirlenmesinde anlamlı bir sonuç ortaya çıktı. Çoğul ve tekil gebelikler arasında serum AMH düzeyi arasında istatistiksel olarak fark saptanmasına rağmen, gebeliği ayırt etme gücünün sınırlı olduğu ve ayrıca tekil gebeliklerde fetüsün cinsiyetine göre serum AMH düzeyi anlamlı bir değişim göstermediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Anti-Müllerian hormone (AMH) has emerged as an important biomarker for assessing ovarian reserve and follicular activity. AMH is secreted by granulosa cells and is directly correlated with the number of antral follicles. In this study, to investigate the relationship between Anti-Müllerian Hormone and fertility in Kivircik sheep, blood samples were collected on specific days across seven cycles (Pre-S, Pre-M, D30, D60, D90, D120, and D150) to measure serum AMH levels. A total of 121 Kivircik ewes that were expected to exhibit their first estrus cycle were selected for the study. Blood was collected from all animals prior to synchronization. Subsequently, an intravaginal progestagen and PMSG combination synchronization protocol (for 11 days) was administered. Ram mating was performed 48 hours later. To distinguish between pregnant and non-pregnant ewes, a gynecological ultrasound examination was performed in the first month post-mating. Blood was collected monthly from pregnant ewes until parturition. Blood was also collected from non-pregnant ewes on the same days. Sheep-specific ELISA kits were used to measure serum AMH levels for laboratory analysis. Based on the findings, a significant correlation was observed between serum AMH levels measured on the 30th day of pregnancy and pregnancy status in Kivircik sheep. Although a statistically significant difference was observed in serum AMH levels between multiple and singleton pregnancies, it was concluded that the ability to distinguish between these pregnancy types is limited, and that serum AMH levels do not show a significant variation based on fetal sex in singleton pregnancies.