Kıvırcık ırkı koyunlarda total kolesterol ve total lipid miktarlarının tayininde Leffler ve Kunkel Fenol metotların modifikasyonlarına ilişkin çalışmalar
Studies relating modification of Leffler or Kunkel Fenol methods used in order to determine cholesterol or total lipid ratic contained by shorttailed cyrly fleeced sheep
  1. Tez No: 48022
  2. Yazar: EMİNE KAVASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
6.ÖZET Toplam 80 adet kıvırcık koyununda serum total kolesterol ve total lipid değerleri saptandı. Total kolesterol değerleri Leffler metodu ile %99'luk ve %70'lik izopropil alkol kullanılarak saptandı, %99'luk izopropil alkol kullanıldığında ortalama 1 14,8 ± 43,83 mg/dl %70Tik izopropil alkol kullanıldığında ise Ortalalama 131,0 + 42,86 mg/dl olarak saptandı. İki grup arasında istatistiki yönden önemli bir fark yoktu. Kunkel Fenol metodu ile saptanan lipid değerlerinde 30, 20,10 ve 5 dakika bekleme süreleri sonundaki değerler sırasıyla 424,4 + ;422,5- + ;396,4 + ;374,7 ± mg/dl olarak saptandı. Bu gruplar arasında da sadece 30 ve dakika bekleme süreleri arasında istatistiki yönden önemli bir fark yoktu. Sonuç olarak Leffler metodunda %99'luk izopropil alkol yerine %70'lik izopropil alkol kullanılabileceği ve Kunkel Fenol yönteminde de 30 dakika yerine 20 dakika bekleme süresinin yeterli olacağı sonucuna varıldı. 32
Özet (Çeviri)
7.SUMMARV= Total cholesterol and total lipid values contained in meet of 80 curly fleeced mutton, were duly calculated. Total cholesterol values was determined with Leffler method by using 99% and 70% isopropyl alcohol. Using 99% isoprophyl alcohol the value was determined to be 1 14.8 + 43,83 mg/dl and using 70% of isoprophyl alcohol the value was 131.0 + 42,86 mg/dl There were not any substantial differences between two groups in terms of statistical value. Lipid values were determined by utilizing Kunkel Fenol methods with waiting periods of 30', 20', 10' and 5', these respectively were: 424,4 +; 422,5 +; 396,4-± and 374,7±. There were not any substantial variations between these groups for only which have waiting periods of 30 and 20 minutes. As a consequence, we made a determination that it should be advisable to use 70% isoprophyl alcohol inlieu of 99% isoprophyl alchol for Leffler Method and use 20 min. Waiting time inlieu of 30 minutes for Kunkel Fenol method. 33