Mobilya endüstrisinde kapasite planlaması
Capacity planning in furniture industries
  1. Tez No: 101616
  2. Yazar: ALİ İHSAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERAY ODMAN ÇELİKÇAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada, talebin dinamik ve ürünün tipinin çok çeşitli olduğu mobilya endüstrisinde üretim kapasitesinin üretim faktörleri kısıtı altında en iyi çözümünün nasıl yapılacağı üzerinde durulmuştur. Bu amaçla üretim halindeki işletmeler talepteki düzensiz değişiklikleri karşılayabilmek için kısa, orta, uzun dönemde kapasite konusunda plan yapmak veya kapasite planını gözden geçirmek durumundadır. Uzun dönemli kapasite planlamada; binalar.araçlar.kaynakların elde edilmesi ile ilgili kararlar, aylık kapasite planlamada kiralama, işten çıkarma, yeni makinelerin satın alınması gibi alternatifler karşılaştırılarak optimum kapasite belirlenir. Günlük ve haftalık planlamada ise çıktı ve fiili çıktı arasındaki sapmalar incelenir. Üretim planlama aşamasında ortaya çıkan ana üretim programının gerçekleştirilebilmesi için gerekli kapasitenin belirlenmesi ve mevcut kapasiteyle karşılaştırmalı olarak dengelenmesi, işletmenin üretim kaynaklarını verimli kullanması ve taahhütlerini yerine getirmesi zorunludur. Çalışmanın ilk aşamasında kapasite kavramına yer verilmiş, üretim yönetimi bütünü içerisinde kapasite planlamasının önemi ve planlama sonucu personel transferi, alternatif ürün rotalama ve fazla mesai olanakları araştırılmıştır. Kapasite planlamada en önemli amaç planlama ile ortalama birim maliyetin minumum olduğu üretim düzeyine ulaşmaktır. Bu amaçla ne tür tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durulmuştur. İkinci aşamasında mobilya endüstrisi genel olarak tanıtımı, hatta bir model üzerinde gerçeğe yakın değerlerle ana üretim planının hazırlanması,kaba kapasite planının, kapasite ihtiyaç planının yapılması çözüm algoritmaları ve sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Kapasite planlamasının bilgisayar destekli simulasyonu ve mobilya endüstrisinde bir model üzerinde uygulanmıştır. Kapasite planlama tekniklerinden olan simulasyonun önemi ve diğer yöntemlere göre avantajı üzerinde durulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kapasite Planlaması / Malzeme İhtiyaç Planlaması / Kapasite İhtiyaç Planlaması / Kaba Kapasite Planlaması / Simulasyon Tekniği IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on the furniture industry where various types of products are prepared under a dynamic demand function and examines the production capacity subject to production factors constraints. Due to the dynamic nature of demand, corporations in this industry have to make short, average and long term capacity plans in order to account for this instability. In the long term capacity planning; buildings, vehicles, decisions to achieve the necessary resources have to be taken into account while in monthly planning needs to cover alternatives like how much payment needs to be done for the rent and purchasing of new instruments in order to specify the optimal capacity. Daily and weekly capacity planning studies the variance between the outputs and the nominal outputs. Corporations have to use their own resources in the best and most productive and efficient way possible under the changing constraints in order to survive. The first part of this study contains information about the definition of capacity, importance of capacity planning in overall production process, routing alternative products and rotating personnel under this planning' conclusions. The main point in capacity planning is to reach the production level where average cost is at its minimum level. In the second part, furniture industry is defined and a simulation model is prepared. The advantages of this simulation technique is emphasized compared to other capacity planning tools. KEY WORDS: Capacity Planning/ MRP/ ERP/ Simulation Technique