تحلیل استاتیکی سد های بتنی تحت تاثیر تنش های حرارتی
Termal Gerilmelerin Etkisi Altında Beton Barajların Statik Analizi
  1. Tez No: 1016167
  2. Yazar: SEPEHR SAEDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHMAN FARAHMAN AZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Unıversıty Of Tabrız
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Özet: Barajlar gibi büyük hacimli yapıların önemi, üzerlerine etki eden tüm kuvvetlerin incelenmesi ve analiz edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu incelemelerin amacı, söz konusu yapıların güvenliğinin ve hizmet sürekliliğinin sağlanmasıdır. Beton barajların inşası sırasında çimentonun hidratasyon reaksiyonu sonucu ortaya çıkan ısı ile barajın mansap ve memba yüzeylerinde meydana gelen mevsimsel sıcaklık değişimleri, beton baraj gövdesinde çekme ve basınç gerilmeleri ile termal şekil değiştirmelere neden olmaktadır. Bu termal etkiler, beton derzlerinde ve yüzey tabakalarında çatlakların oluşmasına, mevcut çatlakların genişlemesine ve suyun bu çatlaklara sızmasına yol açar. Bu durum ise dolaylı olarak baraj tabanında yükselme basıncının artmasına neden olur. Bu çalışmada, söz konusu termal gerilmeler Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak ANSYS yazılımı yardımıyla modellenmiş ve analiz edilmiştir. Analizler, hem çimentonun hidratasyon ısısından kaynaklanan gerilmeler hem de mevsimsel sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan termal etkiler için gerçekleştirilmiştir. ANSYS programı ile yapılan termoelastik analiz sonuçlarına göre, hidratasyon ısısından kaynaklanan gerilmeler barajın temele yakın alt kısımlarında daha belirgin olup, baraj tacına doğru ilerledikçe bu gerilmelerin azaldığı gözlemlenmiştir. Mevsimsel sıcaklık değişimlerinin etkisi altında yapılan termoelastik analiz ise, baraj gövdesinin farklı noktalarında sıcaklık değişimlerine bağlı olarak ortaya çıkan termal gerilme ve şekil değiştirmelerin küçük değerlerde olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, yapının izostatik karakteriyle uyumlu olup kabul edilebilir düzeydedir. Sonuç olarak, bu termal gerilmelerin analize dahil edilmesiyle, beton baraj gövdesinde söz konusu gerilmelerden kaynaklanabilecek çatlakların oluşumu önleneb
Özet (Çeviri)
Abstract Importance of the mass structures has been conducted to study and analysis of the total effective forces of over them; consequently the complcte confidence of safety and service of dam has produced. Thermal due to cement hydration in building processes of dam and seasonal variations of temperature in the up stream and down stream of dam are causing to act thc much of tensile and compressive stresses and thermal strain on the concrete dams, they conduct to cracks in seams and surface layers of concretc and also opened of cracks and water entrance to them. These processes cause to act increasing of uplift pressure. in this study, stresses of dam during the modeling processes have been analyzed using by finite element method and Ansys software for stresscs of hydration concrete heat and seasonal alterations of temperature. Results of thermo elastic analysis by Ansys software indicate stresses in the case of hydration heat. Stresses are in the initial heights of dam over the foundation level are obscrvable, and decrease by moving to the dam crest. At the conditions of seasonal variations of temperature, results indicate heat stresses and strains are at the different places of dam body due to observable seasonal variations, and amount of them are srnall and they were accepted for iso elastic property of constructions. it is clear that we can prevent of cracks due to these stresses by considering amount of stresses at the analysis of dam body