تحلیل ارتعاشات و کمانش پوسته مخروطی ضخیم ساخته شده از مواد هدفمند تحت اثر دما و فشار متغیر با در نظر گرفتن نقص هندسی اولیه و استفاده از تئوری‌ برشی مرتبه بالا
Vibration and Buckling Analysis of Thick FGM Conical Shells Under Thermal and Pressure Distributions of Internal Flow, Considering Geometric Imperfections Using a Higher Order Theory
  1. Tez No: 741563
  2. Yazar: MOHAMMAD RAHMANIAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ROHOLLAH DEHGHANİ FİROUZABADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Sharif University of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, sıcak akışları taşıyan kalın FGM konik kabukların başlangıç geometrik kusurları dikkate alınarak serbest titreşim ve burkulma analizine adanmıştır. Bu amaçla, yüksek dereceli hareket denklemleri ve ilgili sınır koşulları Hamilton formülasyonları kullanılarak türetilmiştir. Frobenius seri açılımının çözüm prosedürü nedeniyle, denklemlerin diferansiyel formu, hareket denklemlerinin integral formuna parça integrasyonu uygulanarak elde edilir. Radyal ve boylamsal sıcaklık dağılımları dikkate alınırken, basınç dağılımı ve geometrik kusur varyasyonlarının sadece boylamsal yönde olduğu bulunmuştur. Nihai çözüm statik ve dinamik olmak üzere iki ana bölüme ayrılmıştır. İlk kısımda, stabilite analizinde kullanılmak üzere termal ve mekanik yüklemelerden kaynaklanan ön gerilmeler elde edilir. Ön gerilmeler türetildikten sonra, kritik termal/mekanik dağılım katsayıları elde edilir. Çeşitli geometrik parametrelerin doğal frekanslar ve burkulma yükleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Seramik-metal kombinasyonlarının fonksiyonel olarak derecelendirilmiş malzemeleri farklı güç yasası indeksleri ile incelenmiştir. Kalınlık boyunca düzgün ve doğrusal sıcaklık dağılımları da termal burkulma analizinde kullanılmaktadır. Herhangi bir doğrusal sıcaklık dağılımı, kalınlık boyunca iletim ısı transferi denkleminin çözülmesiyle elde edilir. Sınır koşullarının konik kabukların dinamik davranışları üzerindeki etkisi üzerine başka çalışmalar da yapılmıştır. Konik kabuk içinde izentropik akışlar olduğu varsayılarak ve ilgili bağıntılar kullanılarak, daha sonraki kullanımlar için sıcaklık ve basınç dağılımları elde edilebilir. Son olarak, önerilen yöntemin hızlı olmasının yanı sıra en önemli avantajı problemin analitik ve kesin olarak çözülebilmesidir.
Özet (Çeviri)
The current study is dedicated to free vibration and buckling analysis of thick FGM conical shells conveying hot flows with the consideration of initial geometric imperfections. To this end, the higher order governing equations of motion and the corresponding boundary conditions are derived using Hamiltonian formulations. Due to the solution procedure of Frobenius series expansion, the differential form of equations is obtained by applying by part integration to the integral form of equations of motion. Radial and longitudinal temperature distributions are considered while pressure distribution and geometric imperfection variations are found to be in longitudinal direction, only. The final solution is divided into two major sections, say static and dynamic. In the first portion, pre-stresses due to thermal and mechanical loadings are obtained, to be used in the stability analysis. Having derived the pre-stresses, the critical thermal/mechanical distribution coefficients are obtained. Various geometrical parameters' effect on the natural frequencies and buckling loads are investigated. Functionally graded materials of ceramic-metal combinations are investigated with different power law indexes. Uniform and linear Temperature distributions across thickness are also employed in thermal buckling analysis. Any linear temperature distribution is obtained by solving the conduction heat transfer equation across the thickness. Some other studies on the effect of boundary conditions on the dynamic behaviors of the conical shells are also conducted. Assuming isentropic flows in the conical shell and using the related relations, the temperature and pressure distributions for later usages can be obtained. The last but not the least is that the dominant advantage of the proposed method besides its swiftness is the analytical and exact solution to the problem.