Yonca silajına işlenmiş melas ve inokulant ilavesinin silaj kalitesi ve in vitro rumen fermantasyonu üzerine etkileri
Effects of adding processed molasses and inoculant to alfalfa silage on silage quality and rumen fermentation
  1. Tez No: 1016187
  2. Yazar: KERİM AYDIN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, büyük balya yonca silajına (%2,5 ve %5 düzeyinde) işlenmiş modifiye melas (MM) ve çok suşlu inokulant (İ) ilavesinin silaj fermantasyon kalitesi, aerobik stabilite, in situ kuru madde (KM) yıkımlanma kinetikleri ve in vitro rumen fermantasyon parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada Kontrol, sadece İnokulant (İ), MM2.5, MM2.5+İ, MM5 ve MM5+İ olmak üzere 6 grup oluşturulmuş; her grupta 3 büyük balya (ortalama 920 kg) streç film ile kaplanarak 6 ay süreyle fermantasyona bırakılmıştır. Fermantasyon sonrasında silajların besin madde bileşimi, fermantasyon özellikleri, aerobik stabilitesi, in situ KM yıkımlanma kinetikleri ile in vitro gaz üretim parametreleri, uçucu yağ asidi (UYA) profili ve tahmini metan üretimi düzeyleri belirlenmiştir. Modifiye melas uygulanan tüm gruplarda laktik asit oranları (%2,46–3,03) ve laktik asit/toplam asit oranı (%91,40–93,67) Kontrol ve İnokulant gruplarına kıyasla önemli düzeyde yüksek bulunmuştur (P<0,05). Slolama sırasında MM ve inokulant katılmasının silaj pH'sı üzerine etkili olmadığı fakat aerobik stabilite süresini artırdıkları belirlenmiştir. Yonca silajına %5 oranında MM katılması kaba yem kalitesini belirleyen NYD ve NYK değerleriyle birlikte, in situ potansiyel yıkımlanabilir kuru madde fraksiyonu (%57,09), etkin ruminal yıkımlanma değeri (k=%3, %48,49) ve in vitro asimptotik gaz üretimini (48,9 ml) artırmıştır. İn vitro UYA profilinde asetik asit oranı MM2.5 grubunda en yüksek (%72,00, P<0,05) iken tahmini metan üretimi inokulant grubunda en düşük kalmıştır (8,35 ml). Araştırma sonuçları, yoncaya silolama aşamasında %5 modifiye melas (MM5) veya arzu edilirse buna ilave olarak inokulant (MM5+İ) katılmasının yoncanın kaba yem ve silaj kalitesini artırdğı; fermantasyon özelliklerini iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Türkiye koşullarında yonca silajı üretiminde modifiye melas kullanımının silaj ve kaba yem yem kalitesi üzerine önemli olumlu etkilerinin olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of adding processed modified molasses (MM) and multi-strain inoculant (I) to large bale alfalfa silage (at 2.5% and 5% levels) on silage fermentation quality, aerobic stability, in situ dry matter (DM) degradation kinetics, and in vitro rumen fermentation parameters. Six groups were formed: Control, Inoculant (I), MM2.5, MM2.5+I, MM5, and MM5+I. In each group, three large bales (average 920 kg) were covered with stretch film and left to ferment for six months. After fermentation, the nutrient composition, fermentation characteristics, aerobic stability, in situ DM degradation kinetics, in vitro gas production parameters, volatile fatty acid (VFA) profile, and predictable methane production levels of the silages were determined. In all groups treated with modified molasses, lactic acid levels (2.46–3.03%) and lactic acid/total acid ratio (91.40–93.67%) were found to be significantly higher compared to the Control and Inoculant groups (P<0.05). It was determined that the addition of MM and inoculant during silaging did not affect the silage pH but increased the aerobic stability period. The addition of 5% MM to alfalfa silage increased the potential degradable dry matter (57.09%), effective ruminal degradation value (k=3%, 48.49%), and in vitro asymptotic gas production (48.9 ml), along with the NFDM and NFDM values, which determine roughage quality. In the in vitro UYA profile, the acetic acid level was highest in the MM2.5 group (72.00%, P<0.05), while the estimated methane production was lowest in the inoculant group (8.35 ml). Research results show that adding 5% modified molasses (MM5) or, if desired, an inoculant (MM5+I) to alfalfa during the ensiling stage improves the roughage and silage quality of alfalfa and enhances its fermentation properties. It can be concluded that the use of modified molasses in alfalfa silage production under Türkiye conditions will have significant positive effects on silage and roughage feed quality.