Deprem geliş açısının yüksek binaların sismik performansına etkisi
Influence of the earthquake incidence angle on the seismic performance of tall buildings
  1. Tez No: 1016188
  2. Yazar: ARSLAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK ALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Deprem geliş açısı, analiz modelinin lokal aks sistemi ile deprem yüklerinin yapıya etki ettiği doğrultu arasındaki açı olarak tanımlanabilir. Deprem yönetmeliklerinde farklı deprem geliş açılarının analizlerde doğrudan dikkate alınmasına ilişkin bir kural bulunmamakta olup doğrultu birleştirmesi kuralı ile dolaylı olarak dikkate alınmaktadır. Tasarımın doğrusal olmayan analiz ve deprem performans değerlendirmesi aşamasında, zaman tanım alanında yapılan analizlerde, deprem ivmeleri iki ana doğrultuda aynı anda yapıya etki eder. Bu iki ana doğrultuya ek olarak, farklı deprem geliş açılarına bağlı olarak yüksek binalarda deprem performansının nasıl değiştiğini irdelemek bu tezin ana amacıdır. Deprem geliş açısının yüksek binaların deprem performansına etkisini ortaya koyabilmek için farklı deprem geliş açılarıyla zaman tanım alanında doğrusal olmayan deprem analizleri gerçekleştirilerek, 2018 Türk Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre yüksek bina sınıfında bulunan düzenli bir betonarme yapının deprem performansı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Binanın bulunduğu konum ve yerel zemin sınıfına uygun olarak seçilen 11 adet deprem kaydı ölçeklenerek, Tasarım Aşaması I ve Tasarım Aşaması II ile tasarımı gerçekleştirilmiş olan yüksek bina için Perform-3d yazılımı kullanılarak doğrusal olmayan analizler gerçekleştirilmiştir. 0 ve 90 derece arasında 5'er derecelik artışla farklı deprem geliş açısı için analizler tekrarlanmıştır. Her bir betonarme elemana ait kesme kuvveti değeri, beton ve donatı eksenel şekil değiştirme değerleri, uç dönme değerleri ve yapıya ait göreli kat ötelemesi değerleri tüm açı değerleri için elde edilmiştir. Elde edilen bu değerler, referans açı değeri olarak kabul edilen 0 derece deprem geliş açısına ait sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda farklı deprem geliş açısına ait yapısal tepki parametrelerinin, 0 derece analiz sonuçlarına göre artış gösterdiği ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
The earthquake incidence angle can be defined as the angle between the local axis system of the analysis model and the direction in which the earthquake loads affect the structure. There is no rule in earthquake regulations regarding the direct consideration of different earthquake incidence angles in analyses; instead, they are indirectly considered through the direction merging rule. During the nonlinear analysis and seismic performance evaluation phase of the design, in the time domain analysis, seismic accelerations affect the structure simultaneously in two main directions. In addition to these two main directions, the main objective of this thesis is to examine how the seismic performance of tall buildings changes depending on different earthquake incidence angles. To reveal the effect of the earthquake incidence angle on the seismic performance of tall buildings, nonlinear seismic analyses were performed in the time domain with different earthquake incidence angles, and the seismic performance of a regular reinforced concrete structure classified as a tall building according to the 2018 Turkish Building Seismic Code was examined comparatively. Eleven earthquake records, selected according to the location of the building and the local soil class, were scaled, and nonlinear analyses were performed using the Perform-3d software for the high-rise building designed in Design Phase I and Design Phase II. The analyses were repeated for different earthquake incidence angles with 5-degree increments between 0 and 90 degrees. The shear force value for each reinforced concrete element, the concrete and reinforcement axial deformation values, the end rotation values, and the relative story drift values for the structure were obtained for all angle values. These values were compared with the results for the 0-degree earthquake incidence angle, which was accepted as the reference angle value. The comparisons revealed that the structural response parameters for different earthquake incidence angles showed an increase compared to the 0-degree analysis results.