İşçinin ulaşılabilir olmama hakkı
Workers' the right to disconnect
  1. Tez No: 1016232
  2. Yazar: MERVE AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÖZKARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Teknoloji yaşamın diğer alanları gibi çalışma yaşamını da etkilemiştir. Teknolojiyle birlikte iş araçları ve işin görülme biçimi değişmiş, yeni istihdam türleri ortaya çıkmış ve çalışma yaşamı dijitalleşmiştir. Çalışma yaşamında meydana gelen bu dijital dönüşüm yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. İşçilerin cep telefonu, akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar kullanılarak, sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma uygulamaları gibi yeni iletişim araçları aracılığıyla çalışma saatleri dışında da ulaşılabilir olması anlamına gelen sürekli ulaşılabilirlik, çalışma yaşamında dijitalleşmenin ortaya çıkardığı sorunlardan birisidir. İşçilerin çalışma saatleri dışında işle ilgili konular bakımından ulaşılabilir olması çalışma saatlerinin uzamasına ve işçinin dinlenme hakkının kısıtlanmasına neden olmakta ve işçinin sağlığı, özel yaşamı ile kişiliği üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Çalışmamızın konusu sürekli ulaşılabilirlik ve sürekli ulaşılabilirliğin sebep olduğu olumsuz sonuçların ortadan kaldırılması amacıyla önerilen ulaşılabilir olmama hakkıdır. Bu kapsamda işçinin özel yaşamına ait olan çalışma saatleri dışındaki zamanın işveren müdahalelerine karşı korunması amacıyla yeni bir yaklaşım olarak ileri sürülen ulaşılabilir olmama hakkının tanımı, hukuki niteliği, kapsamı, istisnaları, hukukumuz bakımından hakkın uygulanabilirliği çalışmamızda ele alınmıştır. Aynı zamanda çalışmada yükümlülük perspektifinden ulaşılabilirlik, mevcut hukuk bakımından hakkın ihlalinin sonuçları ve hukukumuz bakımından hakkın düzenlenmesi gerekliliği irdelenmiştir. Son olarak, Alman hukukundaki gelişmelerden ve uygulamalardan yola çıkılarak sürekli ulaşılabilirliğin yarattığı hukuki sorunlara odaklanılmış ve Türk iş hukuku sistemi için somut çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology has fundamentally transformed the workplace and altered traditional tools, generating novel forms of employment, and digitising the work-life balance. However, this digital transformation introduces distinct challenges. Prominent among these is constant accessibility, the expectation or ability to contact employees outside of standard working hours via instant messaging apps, social media, and mobile digital devices. Employee accessibility outside contractual hours invariably extends working time and compromises the right to rest, adversely affecting physical and mental health, private life, and legal personality. This study focuses on the phenomenon of constant accessibility and the corresponding right to disconnect, a mechanism proposed to mitigate these detrimental effects. In this context, our study examines the definition, legal nature, scope, and exceptions of the 'right to disconnect'—a new approach proposed to protect employees' private lives outside of working hours from employer interference—as well as the enforceability of this right under Turkish law. In particular, the thesis analyses the definition, legal nature, scope, and exceptions of this emerging right, whilst evaluating accessibility through the lens of legal obligations, the consequences of violations under current legislation, and the necessity of explicit regulation within the Turkish legal system. Finally, drawing upon comparative insights from German law, the study addresses the systemic problems caused by constant accessibility and puts forward recommendations to resolve the identified issues.