Okul öncesi öğretmenlerinin mesleğe yabancılaşma düzeyleri ile çocukların davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between the levels of preschool teachers' alienation from the profession and the behavioural problems of children
  1. Tez No: 961712
  2. Yazar: ELİF ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin mesleğe yabancılaşma düzeyleri ile çocukların davranış problemleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Çayırova ve Gebze ilçelerinde görev yapmakta olan toplam 428 okul öncesi öğretmeni ve 6140 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmacının olanakları ve program uygulamasının kurum tarafından kabul edildiği göz önüne alınarak kolay ulaşılabilir durum örneklemi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın pilot çalışması Gebze ve Çayırova ilçelerinde yapılmış olup örneklem büyüklüğü Gpower programında yapılan hesaplamaya göre alfa 0.05, güç 0.95, etki büyüklüğü 0.286 olması koşulunda örnekleme alınacak öğretmen ve çocuk sayısı her biri için 127 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan toplam öğretmen ve çocuk sayısı her biri için 152 kişidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; çocukların problem davranışlarını değerlendirmek amacıyla çocukların öğretmenleri tarafından doldurulan ve Şehirli'nin (2007) geliştirmiş olduğu“Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”ve Kıhrı'nın (2013) geliştirmiş olduğu“Okul Öncesi Öğretmenleri Mesleğe Yabancılaşma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonunda; analizler Okul Öncesi Öğretmenleri Mesleğe Yabancılaşma Ölçeği'nin alt boyutları (anlamsızlık, yalıtılmışlık, kendine yabancılaşma, güçsüzlük, normsuzluk) ile Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği'nin alt boyutları (isyankâr davranış, uyum, sosyal kaygı) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir (p>0.05). Öğretmenlerin mesleğe yabancılaşma düzeyleri, cinsiyet, medeni hâl, çocuk sahibi olup olmama durumu, yaş ve görev yaptıkları kuruma göre anlamlı bir farklılık sergilememiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the levels of preschool teachers' alienation from the profession and the behavioural problems of children. The universe of the research consists of a total of 428 preschool teachers and 6140 children working in Çayırova and Gebze districts of Kocaeli province in the 2024-2025 academic year. Considering the researcher's possibilities and the acceptance of the program implementation by the institution's management, the convenience sampling method was used. The pilot study for the research was conducted in the districts of Gebze and Çayırova. The sample size was determined based on calculations performed with the GPower program, under the conditions of an alpha of 0.05, a power of 0.95, and an effect size of 0.286. Accordingly, the number of teachers and children to be sampled was set at 127 for each.“The Child Behaviour Evaluation Scale”developed by Şehirli (2007) and completed by the teachers to evaluate the children's problem behaviours, and“The Preschool Teachers' Alienation from the Profession Scale”developed by Kıhrı (2013) were used as the data collection tools of the study. At the end of the study; analyses indicated that there was no statistically significant correlation between the sub-dimensions of the Preschool Teachers' Alienation from the Profession Scale (meaninglessness, isolation, self-alienation, powerlessness, normlessness) and the sub-dimensions of the Child Behaviour Evaluation Scale (rebellious behaviour, compliance, social anxiety) (p>0.05). Teachers' levels of alienation from the profession exhibited no significant difference according to gender, marital status, having children and the institution they work in (p>0.05).