Okul öncesi dönemde çocuklara yaptırılan çizgi etkinliklerinin çocukların tasarımlarındaki çizgi çeşitliliğine etkisi
The effect of line drawing activities during the preschool period on the diversity of lines in children's designs
- Tez No: 1016231
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde uygulanan yaratıcı çizgi etkinliklerinin çocukların tasarımlarındaki çizgi çeşitliliğine etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili, Altındağ ilçesindeki bulunan bir bağımsız anaokulunda öğrenim gören 5 yaş grubunda bulunan, 6 erkek çocuk 9 kız çocuk olmak üzere 15 çocuk katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde çocuklara sekiz haftalık bir program kapsamında, farklı çizgi çalışmaları içeren yapılandırılmış etkinlikler uygulanmıştır. Araştırmada tüm etkinlikler T.C. MEB (2024) Okul Öncesi Eğitim Programı (EÇE) kazanımları temel alınarak uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından geliştirilen Çizgi Özelliklerini Değerlendirme Rubriği, araştırmanın nicel verilerini, araştırmacı günlüğü, çocukların tasarım ve çizim ürünleri, fotoğraf, ses ve video kayıtları ise araştırmanın nitel verilerini oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, yaratıcı çizgi çalışması etkinliklerinin, çocukların tasarımlarında kullandıkları çizgi türlerinin çeşitliliğini, çizginin kullnım amaçsallığını, çizginin akıcılık ve sürekliliğini değiştirdiğinini göstermiştirç. Tasarım becerilerinde ve yaratıcı ifade düzeylerinde olumlu anlamda gelişim sağladığı görülmüştür. Ayrıca, çocukların çizgiye ve çizme sürecine yönelik merak, ilgi ve söylemlerinde değişimler olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul öncesi dönemde çocuklarla yapılan yaratıcı çizgi çalışmaları etkinliklerinin, etkili bir eğitim yaklaşımı olduğuna dair çarpıcı kanıtlar sunmaktadır. Araştırma bulgularına dayanarak, okul öncesi eğitimde çizgi çalışmalarının, çocukların çizgiyi keşfettiği, deneyimlediği ve anlamlandırdığı süreç odaklı etkinliklere dönüştürülmesi ve çocukların yaratıcı ifade, tasarım ve düşünme becerlerini destekleyen bütüncül bir yaklaşımla yeniden yapılandırılması önerilmektedir. Bu kapsamda, çizgiyi sanat, doğa, beden ve günlük yaşamla ilişkilendiren disiplinlerarası uygulamaların yaygınlaştırılması önem taşımaktadır. Öğretmenlerin, kendi özgün etkinliklerini geliştirmeleri desteklenmeli, bu konuda rehber materyaller ve uygulama örnekleri sunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of different line-based activities implemented in the preschool period on the diversity of lines used in children's designs. The research was conducted with a group of 15 children (6 boys and 9 girls) aged five, attending an independent public preschool located in the Altındağ district of Ankara, a region characterized by low socioeconomic status. The study was designed as an action research. Within the scope of an eight-week program, children participated in structured activities focusing on various types of line exploration. Quantitative data were obtained through a Line Diversity Evaluation Rubric developed by the researcher, while qualitative data were collected using structured observation forms, children's design and drawing products, audio and video recordings, as well as interviews with teachers and parents. The collected data were analyzed using descriptive analysis techniques. The findings indicate that creative line-based activities contributed to an increase in the diversity of line types used in children's designs and supported positive development in their design skills and levels of creative expression. In addition, noticeable changes were observed in children's beliefs, attitudes, and verbal expressions regarding lines and the drawing process. These developments were also recognized and articulated by both the classroom teacher and the parents. Differences identified between the pre-intervention and post-intervention interviews with the classroom teacher further supported the research findings. Overall, the results of the study provide compelling evidence that creative line-based activities implemented in early childhood education constitute an effective educational approach that supports children's design processes and creative development.