İşçinin ulaşılamama hakkı
The right to disconnect of the employee
  1. Tez No: 783079
  2. Yazar: EMRE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Teknolojinin gelişimi ve değişimi, hayatımızı birçok farklı şekilde etkilemekte ve değiştirmektedir. Teknolojik cihazlar, günlük yaşamda insanlığın ayrılmaz parçası hâline gelmiştir. Artık temel gereksinim olarak dahi kabul edilebilecek telefon, bilgisayar ve diğer benzeri cihazlar herkes tarafından ulaşılabilir ve elde edilebilir niteliktedir. Teknolojik cihazların iş hayatına ve dolayısıyla iş sözleşmelerine etki etmemesi düşünülemez. Teknolojik cihazlar çalışma şekillerimizi değiştirmiş ve yeni atipik çalışma şekilleri ortaya çıkarmıştır. Teknolojik cihazlar ile artık evde, yolda, sokakta, parkta yani mekândan ve zamandan bağımsız olarak her yerde ve her zaman iş görülmesi mümkündür. İletişim teknolojilerinin sağladığı hız ve sürekli ulaşılabilirlik, işçilerin daimî olarak iş görmesine, iş yükü altında olmasına ve bu nedenlerle stres, tükenmişlik, kaygı gibi sorunlarla ve hastalıklarla boğuşmalarına neden olmaktadır. İşçiler, fiziki işyeri sınırlarından ayrılsalar veya dinlenme sürelerinde olsalar bile işverenlerden gelen çalışma taleplerini kabul etmek zorunda kalmaktadırlar. Teknoloji özel yaşam ve iş hayatı arasındaki çizgiyi ortadan kaldırmıştır. Araştırmamızda, işçinin korunması amacıyla tartışılan ulaşılamama hakkı anlatılmaya çalışılmıştır. Öncelikle ilk bölümde ulaşılamama hakkının temel esasları, ikinci bölümde uluslararası düzenlemelerde ve yabancı ülkelerde ulaşılamama hakkı, son bölümde ise Türk Hukuku'nda ulaşılamama hakkına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development and change of technology affect and change our lives in many different ways. Technological devices have become an inseparable part of humanity in daily life. Now phones, computers and other similar devices that can be considered basic requirements are accessible and obtainable by everyone. It is obvious that the technological devices will affect business life and therefore employment contracts. The technological devices have changed our styles of working and have brought out atypical new ways of working. Thanks to them, it is now possible to perform work at home, on the road, on the street, and in the park, namely, anywhere, and anytime, regardless of place and time. The speed and constant connectivity provided by communication technologies cause workers to work permanently, to be under workload, and to struggle with many diseases and disorders such as stress, burnout and anxiety for these said reasons. Employees are forced to accept work requests from their employers even if they leave their physical workplace boundaries or are in their resting periods. Technology has taken away the line between private life and business life. In our research, the right to disconnect discussed for the purpose of protecting the employee was explained. Primarily, it was addressed basic principles of the right to disconnect in the first part, the right to disconnect in international regulations and foreign countries in the second part, and the right to disconnect in Turkish Law in the last part.