Alman natüralist eserlerinde intihar
Suicide in German naturalist works
  1. Tez No: 1016242
  2. Yazar: AYŞİN NAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA COŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
İntihar, edebiyatta sıkça başvurulan ve pek çok çalışmada kapsamlı biçimde incelenmiş bir motiftir. Bu noktada 19. yüzyıl edebiyatındaki intihar olgusu özel bir önem kazanır, çünkü Sanayi Devrimi'nin etkileriyle yakın bir ilişki içindedir. Sanayileşme, bireylerin o zamana dek yüzyıllar boyunca süregelen geleneksel yaşamına müdahale ederek bu yaşamı görece kısa bir sürede kökten dönüştürdüğünden, yeni çağın kazanımlarına ve ilerlemesine zihinsel düzeyde ayak uydurabilmek büyük bir güçlük oluşturuyordu. Pek çok kişi bu büyük dönüşümün toplumsal sonuçlarından olumsuz biçimde etkilendi ve o zamana dek alışageldiği yaşamı sürdüremez oldu. Bu durum, toplumdaki toplumsal sefaletin giderek yayılmasına yol açtı. Çünkü artık eski değerlerden ve bir zamanlar kendisine dayanak oluşturan toplumsal yapılardan kopmuş olan insan, bundan böyle amansız bir yalnız savaşçıya dönüştüğü bir var olma mücadelesine sürüklendi ve bu mücadelenin doğurduğu acıya katlanabilmek için dejenerasyon belirtileri geliştirdi. Natüralist yazarların amacı, bu çöküş belirtilerini eserlerinde ele alıp çarpıtmadan okuyucuya aktarmak ve böylece toplumu dönemin sorunlarına karşı duyarlı kılmaktı. Bu çalışmada Gerhart Hauptmann'ın Vor Sonnenaufgang, Arno Holz ile Johannes Schlaf'ın Papa Hamlet ve Max Kretzer'in Meister Timpe adlı eserlerinden hareketle, toplumsal değişimlerin ilgili kahramanların yaşamında ne denli köklü etkiler bıraktığı ve onları tek çıkış yolu olarak intiharı görmeye nasıl sürüklediği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Suicide is a popular motif in literature and has already been examined extensively in numerous studies. Suicide in nineteenth-century literature deserves particular attention here, as it is closely connected to the effects of the Industrial Revolution. Because industrialisation intervened in the traditional life of individuals, which had remained intact for several centuries, and transformed it fundamentally within a relatively short period, keeping pace intellectually with the achievements and progress of the new age posed a considerable challenge. Many people were adversely affected by the social consequences of this enormous transformation and were no longer able to continue the life they had been accustomed to. As a result, social misery spread ever more widely throughout society, for the individual, now detached from the old values and from the social structures that had once provided support, was thrust into a struggle for survival in which he became a merciless lone fighter, and consequently developed signs of degeneration in order to endure the suffering this produced. The aim of the naturalist authors was to take up these symptoms of decline in their works and to present them to the public in an unembellished form, so as to raise public awareness of the problems of that era. Drawing on Gerhart Hauptmann's Vor Sonnenaufgang, Arno Holz and Johannes Schlaf's Papa Hamlet and Max Kretzer's Meister Timpe, this study examines the extent to which social change had such profound effects on the lives of the respective protagonists that they saw suicide as their only way out.