Klarnette ton kavramı ve tonu geliştirici çalışma önerileri
The concept of tone in clarinet and study suggestions for tone improvement
  1. Tez No: 1016258
  2. Yazar: SELİN GÜROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇAĞRI ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, klarnette ton kavramını incelemek ve ton gelişimini etkileyen temel unsurları bilimsel ve pedagojik açıdan ortaya koymaktır. Çalışmada kamış, ağızlık, ligatür, baril ve kalak olmak üzere klarnet ekipmanlarının ton kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiş; ekipman seçiminin ton üzerindeki belirleyici rolü vurgulanmıştır. Bununla birlikte, ekipman seçiminin ardından gerçekleştirilen bakım ve ton geliştirme çalışmaları aracılığıyla ses niteliğinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğine ilişkin yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Araştırmada nefes kontrolü, hava akışı ve hava desteği, ambüşür, ağız içi pozisyonu, dinamikler, duruş ve artikülasyon gibi üfleme tekniğini oluşturan unsurlar ayrıntılı biçimde değerlendirilmiş; bu faktörlerin ton üretimi üzerindeki etkileri ilgili literatür doğrultusunda incelenmiştir. Ayrıca bu tekniklerin ton gelişimi için nasıl geliştirilebileceğine yönelik egzersizler ve uygulama yöntemleri örneklerle açıklanmıştır. Sonraki aşamada, klarnetin akustik yapısı, armonikler, ses bölgesi yapısı, ses üretim mekanizması ve alternatif parmak pozisyonları ele alınarak ton oluşumunun fiziksel ve müzikal temelleri açıklanmıştır. Çalışmanın devamında, farklı ses bölgelerine yönelik ton egzersizleri notasyonlarla desteklenerek sunulmuştur. Araştırma sonucunda, klarnet ekipmanlarının seçiminin ton kalitesini önemli ölçüde etkilediği; ancak asıl belirleyici unsurun, icracının klarnetin akustik yapısını dikkate alarak düzenli ve bilinçli çalışması, ton kavramını derinlemesine özümsemesi ve üfleme tekniğini bilimsel ve pedagojik ilkelere dayanarak uygulaması olduğu ortaya konulmuştur. Teknik yeterlilik olmaksızın, en kaliteli ekipmanla dahi istenen tonun elde edilmesinin mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma nitel yöntemle gerçekleştirilmiş olup literatür taraması ve betimsel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çıkış noktasını, klarnette ton kavramını bütüncül bir yaklaşımla ele alan ve uygulamaya yönelik egzersizler sunan Türkçe kaynakların sınırlı olması oluşturmaktadır. Bu yönüyle çalışma, klarnette ton gelişimine yönelik Türkçe literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concept of tone in the clarinet and to present the fundamental factors affecting tone development from a scientific and pedagogical perspective. In this study, the effects of clarinet equipment, including the reed, mouthpiece, ligature, barrel, and bell, on tone quality were analyzed, and the determining role of equipment selection on tone was emphasized. In addition, following the selection of equipment, maintenance practices and tone development exercises were discussed in terms of how tone quality can be improved and sustained. The study also evaluates in detail the elements that constitute playing technique, such as breath control, airflow and air support, embouchure, oral cavity position, dynamics, posture, and articulation; the effects of these factors on tone production were examined in accordance with the relevant literature. Furthermore, exercises and practical methods for developing these techniques in relation to tone development were presented with examples. Subsequently, the acoustic structure of the clarinet, harmonics, register structure, sound production mechanism and alternative fingerings were addressed, and the physical and musical foundations of tone production were explained. In the following section, tone exercises for different registers were presented and supported with notated examples. The results of the study indicate that while the selection of clarinet equipment significantly affects tone quality, the primary determining factor in tone development is the performer's regular and conscious practice, a deep understanding of the concept of tone, and the application of playing technique based on scientific and pedagogical principles, taking into account the acoustic structure of the clarinet. It was concluded that without sufficient technical proficiency, achieving the desired tone is not possible, even with the highest-quality equipment. This study was conducted using a qualitative research method and was based on literature review and descriptive analysis techniques. The starting point of the research is the limited number of Turkish sources that address the concept of tone in the clarinet from a holistic perspective and provide practical exercises. In this respect, the study aims to contribute to Turkish literature on clarinet tone development.