Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu (TCKm. 217/A)
The crime of publicly disseminating misleading information (TCC art. 217/A)
  1. Tez No: 1016259
  2. Yazar: HARUN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Günümüzde bilgi üretimi ve dolaşımı, dijitalleşmenin etkisiyle tarihte eşi benzeri görülmemiş bir hız ve yoğunluğa ulaşmıştır. İnternetin ve özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması, bilginin doğruluğu ve güvenilirliği sorununu da beraberinde getirmiştir. Türk hukukunda bu ihtiyaca karşılık olarak TCK m. 217/A“halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu”ihdas edilmiştir. Bu kapsamda çalışmamızın birinci bölümünde suç tipiyle ilgili genel açıklamalar, suçun tarihi gelişimi ve karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeler bağlamında post-truth kavramına yer verilerek çağımızda bilgi bozukluklarındaki önemli artış ve bunun nedenleri; bu soruna bir çözüm aracı olarak TCK m. 217/A düzenlemesinin ihdas edilişi; Osmanlı Hukukunda yalan haberlerle ilgili hukuki düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu; tipikliğin maddi unsurları, manevi unsurları, hukuka aykırılık unsuru; suçun benzer suç tipleriyle mukayesesi; suçun özel görünüş biçimleri ile muhakeme, yaptırım ve zamanaşımı boyutuyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the production and circulation of information have reached an unprecedented speed and intensity in history due to the impact of digitalization. The widespread use of the internet, and especially social media, has brought about the issue of the accuracy and reliability of information. In response to this need within Turkish law, Article 217/A of the TPC, titled“the offense of publicly disseminating misleading information to the public,”was enacted. In this context, the first chapter of our study examines general explanations regarding the offense, its historical development, and the corresponding regulations in comparative law. Within this framework, the concept of post-truth is addressed, together with the significant increase in information disorders in the modern age and the reasons behind this phenomenon; the enactment of TPC Article 217/A as a legal instrument aimed at addressing this problem; and the legal regulations concerning false news in Ottoman law. In the second part of the study, the crime of publicly disseminating misleading information is analyzed through its material and moral elements of typology, the element of unlawfulness, , a comparison with similar crime types, special forms of appearance of the crimeand its aspects regarding criminal procedure, sanctions, and statute of limitations.