Horoz karası (vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde salisilik asit ve potasyum silikat uygulamalarının fizikokimyasal özellikler üzerine etkileri
Effects of salicylic acid and potassium silicate applications on physicochemical properties in 'horoz karasi' (vitis vinifera l.) grape cultivar
- Tez No: 1016290
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KESKİN, DOÇ. DR. İBRAHİM SELÇUK KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Horoz Karası (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde salisilik asit (SA) ve potasyum silikat (K₂SiO₃) uygulamalarının fizyokimyasal özellikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada kontrol, SA, K₂SiO₃ ve SA + K₂SiO₃ kombinasyonu olmak üzere dört farklı uygulama incelenmiş; fizikokimyasal özellikler kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, SA uygulamasının tane boyu, tane ağırlığı ve salkım özelliklerini önemli düzeyde artırdığını göstermiştir. K₂SiO₃ uygulaması ise büyüme parametreleri üzerinde daha sınırlı etkiler oluşturmuş, ancak özellikle stresle ilişkili mekanizmalarda önemli katkılar sağlamıştır. Suda çözünür kuru madde (SÇKM) içeriği SA uygulaması ile artış gösterirken, kombinasyon uygulamasında bu değerin kısmen azaldığı belirlenmiştir. Toplam asitlik ve pH değerleri ise uygulamalardan anlamlı düzeyde etkilenmemiştir. Antioksidan enzim aktiviteleri (GR, APX, CAT ve SOD) incelendiğinde, en yüksek değerlerin SA + K₂SiO₃ kombinasyonunda elde edildiği saptanmıştır. Bu durum, kombine uygulamanın bitkinin oksidatif stres savunma sistemini daha etkin biçimde aktive ettiğini ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinin de kombinasyon uygulamasında en yüksek seviyeye ulaştığı belirlenmiştir. Buna karşılık, lipid peroksidasyonunun göstergesi olan MDA içeriği özellikle K₂SiO₃ ve kombinasyon uygulamalarında azalmış, bu durum hücre zarının oksidatif hasara karşı daha iyi korunduğunu göstermiştir. Antioksidan aktivite analizlerinde (DPPH, ABTS, CUPRAC), kontrol grubunun daha yüksek değerler göstermesi, daha küçük tane yapısına bağlı konsantrasyon etkisi ve artan stres koşullarına karşı gelişen savunma yanıtı ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, SA uygulamalarının büyüme ve kalite parametrelerini iyileştirdiği, K₂SiO₃ uygulamalarının ise stres toleransını artırdığı; bu iki bileşiğin birlikte uygulanmasının ise sinerjistik etkiler oluşturarak bitkide daha güçlü bir antioksidan savunma sistemi geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of salicylic acid (SA) and potassium silicate (K₂SiO₃) applications on the physicochemical properties of the Horoz Karası (Vitis vinifera L.) grape cultivar. Four treatments, including control, SA, K₂SiO₃, and SA + K₂SiO₃ combination, were evaluated in terms of physicochemical parameters responses. The results indicated that SA application significantly improved berry size, berry weight, and cluster characteristics. In contrast, K₂SiO₃ application showed relatively limited effects on growth parameters but contributed notably to stress-related physiological responses. Total soluble solid (TSS) content increased with SA application, whereas a slight reduction was observed in the combined treatment. Total acidity and pH were not significantly affected by the treatments. Regarding antioxidant enzyme activities (GR, APX, CAT, and SOD), the highest values were obtained from the SA+K₂SiO₃ combination, indicating a strong activation of the plant's oxidative stress defense system. Similarly, total phenolic and flavonoid contents reached their maximum levels under the combined treatment. On the other hand, malondialdehyde (MDA) content, an indicator of lipid peroxidation, decreased particularly in K₂SiO₃ and combined treatments, suggesting enhanced membrane stability against oxidative damage. Interestingly, antioxidant activity assays (DPPH, ABTS, CUPRAC) showed higher values in the control group. This was attributed to a concentration (dilution) effect associated with smaller berry size, as well as a stress-induced increase in antioxidant compounds. In conclusion, SA application improved growth and quality parameters, while K₂SiO₃ enhanced stress tolerance. The combined application exhibited synergistic effects, leading to a more efficient antioxidant defense system in grapevines.