Belirsizlik ortamında karar destek süreçlerinin yöneticilerin stratejik kararlarına etkisinde teknolojik kabul düzeylerinin rolü
The role of technological acceptance levels in the impact ofdecision support processes on managers' strategic decisions in anuncertain environment
  1. Tez No: 1016314
  2. Yazar: OZAN YAĞMUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Belirsizlik ortamında yöneticilerin stratejik karar alma süreçlerinde karar destek sistemlerinden yararlanma düzeyleri ve bu süreçte teknoloji kabul düzeylerinin rolü incelenmiştir. Algılanan Çevresel Belirsizlik, Teknoloji Kabul Modeli, Karar Destek Sistemleri Kullanımı ve Stratejik Karar Kalitesi arasındaki ilişkiler bütünsel bir çerçevede ele alınmıştır. Giriş bölümünde, günümüz örgütlerinin hızla değişen çevre koşullarında stratejik kararlarını almak zorunda olduğu ve bu süreçte teknolojik araçların öneminin giderek arttığı vurgulanmıştır. Belirsizlik, karar vericilerin karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biridir ve bu ortamda sistematik karar destek mekanizmaları giderek daha kritik hale gelmektedir. İstanbul'da kamu ve özel sektörde görev yapan 155 yöneticiden oluşan örneklem üzerinde yürütülen araştırmada veriler anket yöntemiyle toplanmış ve Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre, algılanan çevresel belirsizlik yöneticilerin teknolojik araçlara yönelik algılarını olumlu yönde etkilemektedir. Teknolojiyi faydalı ve kullanımı kolay algılayan yöneticiler karar destek sistemlerini daha yoğun biçimde kullanmakta, bu da stratejik karar kalitesini artırmaktadır. Özellikle önemli bulgu, yöneticilerin teknoloji kabul düzeyinin stratejik karar kalitesini tamamen karar destek sistemleri kullanımı aracılığıyla etkilediğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, örgütlerin karar destek sistemlerine yatırım yaparken, yöneticilerin bu araçları benimseme ve kullanma süreçlerine de önem vermesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the extent to which managers utilize decision support systems in their strategic decision-making processes under conditions of uncertainty, as well as the role of technology acceptance levels in this process. The relationships among Perceived Environmental Uncertainty, the Technology Acceptance Model, the Use of Decision Support Systems, and Strategic Decision Quality are addressed within a holistic framework. The introduction emphasizes that today's organizations must make strategic decisions in rapidly changing environmental conditions and that the importance of technological tools in this process is steadily increasing. Uncertainty is one of the most significant challenges decision-makers face, and systematic decision support mechanisms are becoming increasingly critical in this environment. In the study, conducted on a sample of 155 managers working in both the public and private sectors in Istanbul, data were collected via a survey and analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling. According to the findings, perceived environmental uncertainty positively influences managers' perceptions of technological tools. Managers who perceive technology as beneficial and easy to use employ decision support systems more intensively, which in turn enhances the quality of strategic decisions. A particularly significant finding is that managers' level of technology acceptance influences the quality of strategic decisions entirely through the use of decision support systems. The research results highlight that while organizations invest in decision support systems, they must also prioritize managers' processes of adopting and utilizing these tools.