Statik itme analizi ile A33 taşıyıcı sistemli mevcut betonarme bir yapının farklı paket programlarına göre performans analizi
Performance assessment of an existing reinforced concrete structure with an A33 structural system using nonlinear static (pushover) analysis according to different software packages
- Tez No: 1016327
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde aktif fay hatlarının içinde kalan ve sürekli deprem felaketiyle yüzleşmek zorunda olan bir jeolojik konuma sahiptir. Deprem, inşaat mühendisliğinin tarih boyunca çözmesi gereken en büyük sorunlarında başında gelmektir. Bu yıkıcı depremlerin en çarpıcı olanı ise 6 Şubat 2023 tarihinde çift ana şoklu deprem dizi olan başta Kahramanmaraş Pazarcık (Mw 7.7), Elbistan (Mw 7.6), Adıyaman, Kilis, Diyarbakır, Gaziantep, Osmaniye, Şanlıurfa, Adana, Malatya, Hatay ve Elâzığ olmak üzere ülkemizdeki birçok şehir hem ekonomik ve psikolojik olarak etkilenmiştir. Son yıllarında gündemde olan doğrusal olmayan analizler ile tekrar analizleri yapılacak olan betonarme yapının farklı paket programlardaki detaylı karşılaştırmalar bu tez konusu oluşturmaktır. Bu tez çalışması altı bölümde planlanmıştır. Giriş bölümünde depremlerin mühendisliğin gelişimindeki etkilerine kısa bir şekilde değinilmiştir. İkinci bölümde ise doğrusal olmayan analiz yöntemlerine değinilmiş ve farklı yönetmelikler üzerinden karşılaştırmaları yapılmıştır. Üçünde bölümde ise Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e (TBDY 2018) göre performans değerlendirme kriterleri nelerdir ve doğrusal olmayan analiz yöntemleri nelerdir, ne gibi kriterleri vardır incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise İdecad V10.94, Sta4cad V14.1, ProtaStructure V8.0.312, ve Sap2000 V27 statik analiz programları ile analiz ve tasarımları yapılmıştır. Beşin bölümde, elde edilen analiz sonuçları detaylı olarak verilmiştir. Altıncı bölümde tez kapsamında elde edilen sonuçların yorumları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye is located within an active seismic zone and is therefore continuously exposed to earthquake hazards due to its geological setting. Earthquakes have historically been one of the most critical challenges that civil engineering has had to address. One of the most devastating recent seismic events is the earthquake sequence that occurred on February 6, 2023, characterized by two major main shocks: Kahramanmaraş–Pazarcık (Mw 7.7) and Elbistan (Mw 7.6). This earthquake sequence significantly affected numerous cities, including Adıyaman, Kilis, Diyarbakır, Gaziantep, Osmaniye, Şanlıurfa, Adana, Malatya, Hatay, and Elazığ, causing severe economic and psychological impacts across the region. In recent years, nonlinear analysis methods have gained prominence in structural engineering. This thesis focuses on the re-analysis of a reinforced concrete structure using nonlinear analysis methods and presents a detailed comparison of results obtained from different structural analysis software packages. The thesis is structured into six chapters. The first chapter provides a brief introduction to the impact of earthquakes on the development of engineering. The second chapter discusses nonlinear analysis methods and presents comparisons based on different design codes. The third chapter examines the performance evaluation criteria defined in the Turkish Building Earthquake Code 2018 (TBEC 2018) and elaborates on the principles and criteria of nonlinear analysis methods. In the fourth chapter, structural analyses and designs are conducted using various software packages, namely IdeCAD V10.94, Sta4CAD V14.1, ProtaStructure V8.0.312, and SAP2000 V27. The fifth chapter presents the obtained analysis results in detail, while the sixth chapter provides interpretations and conclusions based on these results.