Otizm spektrum bozukluğu tanılı hastalarda serum NOX-1 düzeyinin otizm semptom şiddeti ile ilişkisi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
The relationship of serum NOX-1 level with autism symptom severity in patients diagnosed with autism spectrum disorder and comparison with healthy controls
- Tez No: 1016326
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN CÖNGÖLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) etiyolojisinde rol oynadığı düşünülen nöroinflamasyon ve oksidatif stres süreçleri, son yıllarda yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, oksidatif stresin önemli bir belirteci olan NADPH Oksidaz-1 (NOX-1) enziminin serum düzeylerini, OSB tanısı alan çocuklarda ve sağlıklı kontrollerde karşılaştırmak ve NOX-1 düzeylerinin otizm belirti şiddetiyle ilişkisini incelemektir. Bu, bildiğimiz kadarıyla, literatürde bu spesifik belirteci OSB'de araştıran ilk çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı-5. Baskı (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders Fifth Edition; DSM-5) tanı kriterlerine göre OSB tanısı almış 3-6 yaş aralığında 30 çocuk ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 30 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Katılımcıların serum NOX-1 düzeyleri Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle ölçülmüştür. Hasta grubunun klinik değerlendirmesi Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ), Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) ve Tekrarlayıcı Davranışlar Ölçeği-Revize Form (TEDÖ-R) ile yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U ve Ki-Kare testleri, ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızın birincil bulgusu olarak, hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu arasında serum NOX-1 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,176). Benzer şekilde, NOX-1 düzeyleri ile ÇODÖ, ODKL ve TEDÖ-R toplam puanları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır. Bununla birlikte, hasta grubunda yaş ile serum NOX-1 düzeyleri arasında anlamlı, orta şiddette ve negatif yönlü bir korelasyon tespit edilmiştir (rho=-0,487, p=0,006). Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, güçlü teorik altyapıya rağmen, periferik serum NOX-1 düzeylerinin 3–6 yaş aralığındaki çocuklarda OSB'nin varlığı veya şiddeti için tek başına güvenilir bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini desteklememektedir. Bununla birlikte, yaşla birlikte NOX-1 düzeylerindeki değişim, OSB'nin altında yatan karmaşık biyolojik süreçleri anlamaya yönelik gelecekteki araştırmalar için yeni ipuçlarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Neuroinflammation and oxidative stress processes, which are thought to play a role in the etiology of Autism Spectrum Disorder (ASD), have been intensively researched in recent years. The aim of this study is to compare the serum levels of the NADPH Oxidase-1 (NOX-1) enzyme, an important marker of oxidative stress, in children diagnosed with ASD and in healthy controls, and to examine the relationship between NOX-1 levels and the severity of autism symptoms. This, to our knowledge, is the first study in the literature to investigate this specific marker in ASD. Materials and Methods: 30 children aged 3-6 years diagnosed with ASD according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) criteria and 30 age- and sex-matched healthy children were included in the study. Participants' serum NOX-1 levels were measured by the Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. The clinical assessment of the ASD group was performed using the Childhood Autism Rating Scale (CARS), Autism Behavior Checklist (ABC), and Repetitive Behavior Scale-Revised (RBS-R). Mann-Whitney U and Chi-Square tests were used for intergroup comparisons, and Spearman correlation analysis was used to examine relationships. Results: As the primary finding of our study, no statistically significant difference was found between the ASD diagnosed group and the healthy control group in terms of serum NOX-1 levels (p=0.176). Similarly, no significant correlation was found between NOX-1 levels and the total scores of CARS, ABC, and RBS-R. However, a significant, moderate, and negative correlation was detected between age and serum NOX-1 levels in the ASD group (rho=-0.487, p=0.006). Conclusion: The findings of this study, despite the strong theoretical background, suggest that peripheral serum NOX-1 is not a reliable biomarker for the presence or severity of ASD in children aged 3-6 years. However, the change in NOX-1 levels with age points to new research areas for understanding the complex biological processes underlying ASD.