Bir çelik yapıda deprem yüklerinin değişik düzenlemelerle taşınması
Bearing earthquake loads with different structural systems of a steel structure
- Tez No: 142545
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
BİR ÇELİK YAPIDA DEPREM YÜKLERİNİN DEĞİŞİK DÜZENLEMELERLE TAŞINMASI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmanın temel amacı, çok katlı çelik taşıyıcı sistem düzenlemelerinin deprem yükü altındaki davranışlarım incelemek ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Giriş bölümü olan birinci bölümde, konunun genel tanımına değinilerek tez konusunun içeriği belirtilmiştir. Bu bölümde ayrıca karşılaştırmaya esas olan binanın genel özelliklerinden bahsedilmiş ve bina analizinde kullanılan SAP2000 programı esaslarına da değinilmiştir. İkinci bölümde depreme karşı güvenli yapı tasarımına dair şartlar, 1998 Deprem Yönetmeliği'nde yer alan hesap ve tasarım kuralları incelenmiştir. Üçüncü bölümde yapının analizinde kullanılacak yüklerin tanımlanmasına yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde yapının değişik taşıyıcı sistem tasarımlarının nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler verilerek yapılan kabullere değinilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde SAP2000 Yapısal Analiz Programı kullanılarak kesit tesirleri elde edilmiştir. Taşıyıcı sistem kesitleri düşey yükler açısından; (G+Q), deprem yükleri açısından (G+Q±E)/1.33 yükleme durumları yapılarak hesaplanan maksimum kesit tesirlerine göre TS 648, TS 4561 yönetmeliklerine göre kontrol edilmiştir. Bu hesaplamalara göre yapılardaki çelik ağırlıkları hesaplanmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde performansa dayak tasarım ilkeleri konusu işlenmiş ve nonlineer statik itme analizi uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışmanın yedinci ve son bölümünde her beş yapıya ait çözümler sonunda elde edilen sonuçlar belirtilmiş ve karşılaştınlmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
BEARING EARTHQUAKE LOADS WITH DIFFERENT STRUCTURAL SYSTEMS OF A STEEL STRUCTURE SUMMARY The main purpose of this, which is presented as M.Sc thesis, is to examine the behaviours of structural systems of multi-storey steel structure under earthquake loads and to compare the results. In the first chapter, which is the introduction section, by refering to the general definition of the subject of the thesis is specified. Also the properties of the building which constitutes a base for comparison and the bases of SAP200 program which is used for structural analysis is mentioned in this chapter. In the second chapter, the conditions for earthquake resistant structural analysis is explained and the rules for calculation and design are reviewed referring to 1998 Turkish Earthquake Code. In the third chapter, the vertical and horizontal earthquake loads are stated which are going to be used for structural analysis. In the fourth chapter, the information about how the building has been designed is given and assumptions of design are mentioned. In the fifth chapter, required internal forces are obtained by using SAP2000 Structural Analysis Program. The sections of structural members have been controlled according to TS648, TS 4561, taking into account the maximum internal forces with respect to load conditions of (G+Q) and (G+Q± E)/1.33. In the sixth chapter, performance based design principles have been studied and applications of nonlinear static pushover analysis have been explained. In the seventh and last chapter, the results obtained from analysis have been compared and the differences between five different structures have been revealed. xv