Glutatyon Tespiti için Karbazol Grubu İçeren Floresan Sensör Geliştirilmesi ve Uygulamaları
Development And Applications Of A Carbazole Group-Containing Fluorescent Sensor For Glutathione Detection
  1. Tez No: 1016347
  2. Yazar: HÜLYA ABBASOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAREN SUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Schiff bazları, konjuge yapıları ve kolay fonksiyonlandırılabilmeleri sayesinde literatürde çok sayıda floresan sensör çalışmasında yer almaktadır. Özellikle karbazol ve tiyofen gibi π-elektron açısından zengin gruplarla modifiye edilen bu bileşiklerin floresan özelliklerinin önemli ölçüde artırılabildiği rapor edilmiştir. Bu tür yapılar, optik özellikleri ve yüksek sinyal yanıtları nedeniyle analitik uygulamalarda geniş kullanım alanı bulmaktadır. Glutatyon (GSH), hücresel redoks dengesinin korunmasında kritik rol oynayan önemli bir biyolojik tiyoldür. Antioksidan savunma mekanizmalarında görev almakta olup, hücre içi detoksifikasyon süreçlerinde ve oksidatif stresin düzenlenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte, GSH seviyelerindeki anormallikler çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle, GSH'nin hassas ve seçici bir şekilde tespiti için etkili analitik yöntemlerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, bu tez kapsamında 5-(9-fenil-9H-karbazol-3-il)tiyofen-2-karbaldehit bileşiği sentezlendi ve uygun aromatik amin olan p-ansidin ile reaksiyona sokularak Schiff bazı türevi floresan sensör elde edildi. Elde edilen bileşik, UV-Vis, ¹H-NMR ve ¹³C-NMR teknikleri kullanılarak detaylı şekilde karakterize edildi. Ayrıca sensörün glutatyon (GSH) varlığına karşı floresan davranışı incelendi ve bileşiğin GSH'ye karşı seçici“turn-on”tipi floresan sensör özelliği gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Schiff bases have been widely utilized in numerous fluorescence sensor studies due to their conjugated structures and ease of functionalization. In particular, it has been reported that the fluorescence properties of these compounds can be significantly enhanced by modification with π-electron-rich groups such as carbazole and thiophene. Such structures have found broad applications in analytical fields owing to their favorable optical properties and strong signal responses. Glutathione (GSH) is an important biological thiol that plays a critical role in maintaining cellular redox balance. It is involved in antioxidant defense mechanisms and plays a key role in intracellular detoxification processes and regulation of oxidative stress. However, abnormal levels of GSH are associated with various diseases. Therefore, the development of sensitive and selective analytical methods for the detection of GSH is of great importance. In this context, within the scope of this thesis, 5-(9-phenyl-9H-carbazol-3-yl)thiophene-2-carbaldehyde was synthesized and subsequently reacted with a suitable aromatic amine to obtain a Schiff base-derived fluorescent sensor. The synthesized compound was thoroughly characterized using UV-Vis, ¹H-NMR, and ¹³C-NMR techniques. In addition, the fluorescence behavior of the sensor toward glutathione (GSH) was investigated, and the compound was found to exhibit a selective“turn-on”fluorescence response in the presence of GSH.