İnme hastalarında ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) üst ekstremite spastisitesi ve fonksiyonelliği üzerine etkileri
Effects of extracorporeal shockwave therapy (ESWT) on upper extremity spasticity and functionality in stroke patients
- Tez No: 1016356
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN BİNAY SAFER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hemipleji hastalarında üst ekstremite radyal ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (rESWT); spastisite, ağrı, motor ve duyusal fonksiyonlar, fonksiyonel bağımsızlık ile yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin prospektif ve gözlemsel olarak ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya inme sonrası hemipleji tanısı almış, üst ekstremite spastisitesi (dirsek veya el bileği) Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ≥ 2 olan 21 hasta dahil edilmiştir. Tek kollu prospektif gözlemsel tasarımla yürütülen çalışmada rESWT, etkilenen biceps brachii, fleksör karpi radialis ve fleksör karpi ulnaris kaslarına; kas grubu başına 2000 atış, 5 Hz frekans ve 1,5 bar basınç parametreleriyle haftada 2 seans, toplam 4 hafta (8 seans) uygulanmıştır. Değerlendirmeler başlangıçta, 1. ayda ve 3. ayda MAS, Fugl-Meyer Üst Ekstremite Değerlendirmesi (FMA-ÜE), Brunnstrom Evrelemesi, Modifiye Barthel İndeksi (MBİ), İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (SS-QOL), Vizüel Analog Skala (VAS), Beck Depresyon Ölçeği ve duyu muayenesi ile yapılmıştır. Bulgular: rESWT uygulaması sonrasında dirsek fleksörleri, ön kol pronatörleri ve el bileği fleksörlerindeki spastisite hem 1. ayda hem de 3. ayda başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır (p < 0,05). Fugl-Meyer ÜE skoru (p < 0,001), Modifiye Barthel skoru (p < 0,001) ve SS-QOL skoru (p < 0,001) her iki izlem döneminde anlamlı iyileşme göstermiştir. 1. ay ve 3. ay Üst ekstremite Brunnstrom değerleri başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı artış göstermiştir (p < 0,05). El Brunnstrom değerlerinde ise 1. ay ve 3. ayda anlamlı bir değişim saptanmamıştır (p > 0,05). VAS skorunda 1. ayda (p = 0,034) ve 3. ayda (p = 0,038) anlamlı azalma, Beck Depresyon skorunda ise 3. ayda anlamlı gerileme (p = 0,010) saptanmıştır. Duyusal parametrelerde (yüzeyel duyu ve derin duyu) anlamlı değişim gözlenmemiştir. Sonuç: rESWT, inme sonrası üst ekstremite spastisitesinin azaltılmasında, motor fonksiyonların ve fonksiyonel bağımsızlığın geliştirilmesinde güvenilir ve non-invaziv bir terapötik seçenektir. Bununla birlikte, üçüncü ay takiplerinde bazı spastisite parametrelerinde gözlenen kısmi regresyon, klinik etkinliğin sürdürülebilirliği açısından periyodik idame seanslarının planlanması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of radial extracorporeal shock wave therapy (rESWT) applied to the upper extremity on spasticity, pain, functional independence, motor function, quality of life, and deep sensation in patients with post-stroke hemiplegia using a prospective, observational design. Materials and Methods: Twenty-one patients with post-stroke hemiplegia and upper extremity spasticity (elbow or wrist, MAS ≥ 2) were enrolled in this single-arm prospective observational study. rESWT was applied to the biceps brachii, flexor carpi radialis, and flexor carpi ulnaris muscles of the affected upper extremity at 2000 shots per muscle group, 5 Hz, and 1.5 bar, twice weekly for 4 weeks (8 sessions). Assessments were performed at baseline, 1 month, and 3 months using MAS, Fugl-Meyer Upper Extremity Assessment (FMA-UE), Brunnstrom stages, Modified Barthel Index (MBI), Stroke-Specific Quality of Life Scale (SS-QOL), Visual Analog Scale (VAS), Beck Depression Inventory, and sensory examination. Results: After rESWT, spasticity in the elbow flexors, forearm pronators, and wrist flexors decreased significantly at both the 1- and 3-month follow-ups compared to baseline (p < 0.05). FMA-UE (p < 0.001), MBI (p < 0.001), and SS-QOL (p < 0.001) scores improved while VAS scores decreased significantly at both follow-ups (p = 0.034 and 0.038). Upper extremity Brunnstrom stages showed a statistically significant increase at 1 and 3 months (p < 0.05), whereas no significant change was observed in hand Brunnstrom stages at either follow-up (p > 0.05). Beck Depression scores showed a significant reduction only at the 3-month follow-up (p = 0.010). No significant changes were observed in superficial or deep sensation. Conclusion: In conclusion, rESWT is a safe and non-invasive therapeutic option for reducing upper extremity spasticity and improving motor functions and functional independence following stroke. However, the partial regression observed in certain spasticity parameters during the third-month follow-up suggests that periodic maintenance sessions should be planned to ensure the sustainability of clinical efficacy.