Al / PHMC / N-Si / Al tipi schottky diyotların üretimi ve frekansa bağlı kapasite-kondüktans-voltaj (C-G-V) karakteristiklerinin incelenmesi
Fabrication of Al/PHMC/n-Si/Al-TYPE-type schottky diodes and investigation of their frequency-dependent capacitance-conductance-voltage (C-G-V) characteristics
  1. Tez No: 1016355
  2. Yazar: TAYFUN YILMAZ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EYMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 200 nm kalınlığında, 1-20 Ω-cm özdirencinde, doğrultusunda büyütülmüş, 2 inç çapında, Si katkılı n tipi Si kristali kullanıldı. Döndürme ile kaplama yöntemi ile n-Si üzerinde PHMC organik malzemesi büyütüldü. Omik ve doğrultucu kontak oluşturmak için termal buharlaştırma sistemi kullanılarak alüminyum metali biriktirildi. Elektriksel parametreleri incelenmek için oda sıcaklığında ve -4V +2V voltaj değerleri aralığında ve 30 kHz-1 MHz frekans aralığında kapasite-voltaj (C-V) ve kondüktans-voltaj (G-V) ölçümleri alındı. Kapasite-voltaj ölçümlerinden MIS yapılarda görülen tersinme, tüketme ve biriktirme bölgeleri gözlemlenmiştir. Frekansa bağlı seri direnç ve arayüzey durum yoğunluğu değerleri belirlendi. Ayrıca, C-2-V eğrilerinden difüzyon potansiyeli (V_D), alıcı katkı atomlarının yoğunluğu (N_D), Fermi enerji seviyesi (E_F) ve bariyer yüksekliği (Φ_B) parametreleri hesaplandı. Frekansın artmasıyla Φ_B değerlerinin arttığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an Sb-doped n-type Si crystal with a thickness of 200 nm, a resistivity of 1–20 Ω-cm, a diameter of 2 inches, and grown in the direction was used. PHMC organic material was deposited on the n-Si substrate by the spin-coating method. Aluminum metal was deposited using a thermal evaporation system in order to form ohmic and rectifying contacts. To investigate the electrical parameters, capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G-V) measurements were carried out at room temperature in the voltage range of -4 V to +2 V and the frequency range of 30 kHz to 1 MHz. From the capacitance-voltage measurements, the inversion, depletion, and accumulation regions observed in MIS structures were identified. The frequency-dependent series resistance and interface state density values were determined. In addition, the diffusion potential (V_D), donor impurity concentration (N_D), Fermi energy level (E_F) and barrier height (Φ_B) parameters were calculated from the C-2-V curves. It was observed that the Φ_Bvalues increased with increasing frequency.