Edebi bir tür olarak Karanlık Akademi ve Metinsel Temsili: Donna Tartt'ın Gizli Tarih'i ve R.F. Kuang'ın Babil'inin Karşılaştırmalı bir Analizi
Dark Academia as a Literary Genre and Its Textual Representation: A Comparative Analysis of Donna Tartt's The Secret History and R.F. Kuang's Babel
- Tez No: 1016388
- Danışmanlar: PROF. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Donna Tartt'ın The Secret History ve Kuang'ın Babel adlı eserlerini, yeni ortaya çıkan“Dark Academia”edebi türü perspektifinden kapsamlı bir şekilde analiz etmek; öğrencilerin günümüzde karşı karşıya kaldıkları endişeleri derinlemesine anlamak için bu türün temel dayanaklarını ve gelişimini incelemektir. Çalışma, sürekli değişen toplumsal ve siyasi yapıların, öğrencilerin eğitim alanlarına ilişkin algılarını nasıl değiştirdiğini ortaya koymaktadır. Türün dinamiklerini ve nasıl ortaya çıktığını sunarak, tez, beşeri söylemin katkısını ve bunun sanat alanları üzerindeki etkisini, özellikle de türlerin şekillenmesinde incelemektedir. Tür teorisine genel bir bakış sunarak, bu karşılıklı bağımlı ilişkinin türlerin ortaya çıkışını yarattığı ve beslediği öne sürülmektedir. Ayrıca, çalışma Dark Academia'nın kurucu unsurlarını belirlemeyi amaçlamakta ve bunların türün edebi temsillerinde nasıl kullanıldığına dair içgörü sağlamaktadır. Fred Botting ve Jerrold Hogle'ın Gotik anlayışından, Alice Davenport'un yüceltici olan üzerine bakış açısından, Michel Foucault'nun Heterotopya teorisinden, Yi-Fu Tuan'ın Mekan ve Yer üzerine görüşünden ve Sherry R. Truffin'in Schoolhouse Gothic kavramından yararlanarak bu çalışma, akademinin çağdaş söylemdeki mevcut duruşu ile bunun öğrenciler üzerindeki yankısı arasındaki ilişkileri vurgulamaktadır. Bu tez, Dark Academia'nın edebi temsillerini inceleyerek, öğrencilerin geliştirdikleri başa çıkma mekanizmalarının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide an encompassing analysis of Donna Tartt's The Secret History and Kuang's Babel through the lens of newly emerged literary genre of Dark Academia, examining the genre's foundational premises and its evolution in order to offer a thorough understanding of current anxieties students are subject to face. The study investigates how ever-changing societal and political structures alter students' perception regarding spheres of education. By presenting the genre dynamics and how they come into existence, the thesis explores the contribution of human discourse and its impact on artistic fields, particularly in shaping genres. Providing an overview of genre theory, it is proposed that this interdependent relationship creates and nurtures emergence of genres. Furthermore, the study intends to identify the constitutive elements of Dark Academia and provides insight into the ways in which they come to be utilized across the genre's literary representations. Drawing on Fred Botting and Jerrold Hogle's understanding of the Gothic as well as Alice Davenport's perspective on the sublime, Michel Foucault's theory of Heterotopia and Yi – Fu Tuan's view regarding Space and Place, and Sherry R. Truffin's Schoolhouse Gothic concept, this study highlights the associations between academia's current stance in contemporary discourse and its reverberation on the students. Through examining literary representations of Dark Academia, this thesis draws attention to the significance of coping mechanisms students have developed.