Maden idare hukukunda kamu yararı
Public interest in mining administrative law
- Tez No: 1016395
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
Özet
Madencilik faaliyeti, ekonomik kalkınma ve enerji üretimi açısından önemli bir kamu yararı sağlarken, gürültü, toz, hava ve su kirliliği gibi negatif dışsallıklar da üretmektedir. Bu durum, madencilik faaliyetinden kaynaklanan ekonomik kamu yararı ile mülkiyet hakkı ve sağlıklı çevrede yaşama hakkı arasında doğrudan; yaşam hakkı ve özel hayatın korunması hakkı arasında ise dolaylı çatışmalara yol açmaktadır. Bu çalışma kapsamında, 3213 sayılı Maden Kanunu çerçevesinde arama ve işletme ruhsatlarının hukuki niteliği, idarenin bağlı ve takdir yetkisi, özel koruma altındaki alanlarda (mera, orman, zeytinlik) madencilik faaliyeti için alınması gereken izinler, ruhsatlandırma ve kamulaştırma süreçleri ele alınmıştır. Ayrıca madencilik faaliyetlerine ilişkin kamu yararı anlayışının tarihsel gelişimi, Osmanlı Devleti döneminden XIX. yüzyıldaki dönüşümler ve Cumhuriyet dönemi mevzuatı ile uygulamaları bağlamında incelenmiş; güncel maden mevzuatı ve 3213 sayılı Maden Kanunu'nda yer alan temel müesseseler ile kamu yararı ve ekonomik kamu yararı kavramları ele alınmış; son olarak Danıştay kararlarında madencilik faaliyetlerine ilişkin idari işlemler bağlamında yaptığı kamu yararı değerlendirmeleri analiz edilmiştir. Danıştay'ın idarenin madencilik faaliyetlerine ilişkin idari işlemlerde ekonomik kamu yararı ile diğer kamu yararları arasındaki dengeyi somut olay bağlamında ve hangi hukuki ilkeler ışığında belirlediğini ortaya koymuş, ÇED ve diğer özel kanun izinlerinin çevresel kamu yararının korunmasında etkin denetim araçları olduğu vurgulanmıştır. Maden idare hukuku bağlamında, madencilik faaliyeti kapsamında korunan ekonomik kamu yararının yalnızca ekonomik kazanç veya ülke kalkınması ve büyümesi ile sınırlı olmadığı; çevresel, sosyal ve gelecek nesillerin hakları, sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve yeşil düzene geçiş gibi boyutları da kapsayan çok boyutlu bir yaklaşımı gerektirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mining activities provide significant public benefits in terms of economic development and energy production, while also generating negative externalities such as noise, dust, air, and water pollution. This situation creates direct conflicts between the economic public benefit arising from mining activities and the right to property and the right to live in a healthy environment, as well as indirect conflicts with the right to life and the right to privacy. Within the scope of this study, under Law No. 3213 on Mining, the legal nature of exploration and operating licenses, the administration's binding and discretionary powers, the permits required for mining activities in specially protected areas (pastures, forests, olive groves), licensing procedures, and expropriation processes were examined. In addition, the historical development of the concept of public interest in mining activities was analyzed, from the Ottoman period through the transformations of the 19th century and the legislation and practices of the Republican era; the fundamental institutions and the concepts of public interest and economic public interest under the current mining legislation and Law No. 3213 were evaluated; and finally, the assessments of public interest made by the Council of State regarding administrative acts related to mining activities were analyzed.The Council of State revealed how the administration determines the balance between economic public interest and other public interests in administrative acts related to mining activities, taking into account the specific circumstances of each case and the relevant legal principles. Moreover, it was emphasized that Environmental Impact Assessment (EIA) procedures and other special law permits are effective oversight tools in protecting environmental public interests. It was concluded that, in the context of mining administrative law, the economic public interest protected within mining activities is not limited to economic gains or national development and growth, but requires a multidimensional approach that also encompasses environmental, social, and intergenerational rights, sustainability, sustainable development, climate change, and the transition to a green economy.